Usta sanatçı Sadun Aksüt vefat etti

Ünlü tambur sanatçı Sadun Aksüt, 90 yaşında İstanbul'da tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti. Aksüt'ün vefat haberini ses sanatçısı ve yazar Onur Akay, sosyal medya adresinden duyurdu.

Usta sanatçı Sadun Aksüt vefat etti

Münir Nurettin Selçuk’tan Zeki Müren’e bir dönemin dev isimlerine tamburu ile eşlik eden bestekâr, eğitimci ve tamburi Sadun Aksüt, 90 yaşında İstanbul’da tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.

Aksüt’ün vefat haberini ses sanatçısı ve yazar Onur Akay, sosyal medya adresinden duyurdu.

“Yalnız seni beklemek kalbimin son dileği” isimli eserinin de söz yazarı olan Akay, “Bir yaşayan efsaneyi daha kaybettik. Kendisi ile ortak bir eserde buluşmaktan dolayı şeref duyduğum büyük bestekâr ve tambur sanatçısı Sadun Aksüt, tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti. Yalnız seni beklemek kalbimin son dileği isimli şiirimi bestelemişti. Eseri kendisi ile Ulus’taki evinde geçmiş ve daha sonra kendisinin de katıldığı bir konserde yorumlamıştım. Mekânı cennet olsun inşallah.” ifadelerini kullanarak Aksüt’le ortak eserini ve fotoğrafını da yayınladı.

Usta sanatçı Sadun Aksüt vefat etti

Sadun Aksüt kimdir?

26 Ekim 1932 tarihinde Amasya’nın Merzifon İlçesi’nde doğmuştur. İstanbul Belediye Konservatuvarı, İleri Türk Musikisi Konservatuvarı Derneği ve Üsküdar Musiki Cemiyeti’nde musiki dersleri alan sanatçı, dönemin büyük hocaları Şefik Gürmeriç, Kemal Gürses, Hüseyin Sadeddin Arel, Dr. Suphi Ezgi, Laika Karabey ve Emin Ongan'dan faydalandı.

Başta Münir Nurettin Selçuk olmak üzere dönemin önemli solistlerine tamburu ile eşlik etti. 1966-1967 yılları arasında İstanbul Belediye Konservatuvarı Türk Musikisi İcra Heyeti'ne tamburi olarak girdi. 1975 yılında İstanbul Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı'na öğretim görevlisi olarak atandı ve tambur hocalığı yaptı. 16 yıl TRT Türk Sanat Musikisi Repertuvar Kurulu Üyeliği görevini de üstlenen Aksüt, 1981 yılında çeşitli görevler üstlendiği TRT’den emekli oldu.

Yahya Kemal Beyatlı, Faruk Nafiz Çamlıbel, Mustafa Nafiz Irmak, Ahmet Muhip Dranas, Necip Fazıl Kısakürek, Ümit Yaşar Oğuzcan gibi efsane şairlerin şiirlerini besteleyen Sadun Aksüt’ün, TRT repertuvarında olan ve sözleri Halil Soyuer, Sami Derintuna, İlkan San ve Onur Akay gibi günümüzün önde gelen şairlerine ait sevilen besteleri de vardır. Arşivini, İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuarı Arşiv ve Dokümantasyon Merkezi’ne bağışladı.

TRT repertuvarındaki sevilen bestelerinden bazıları

Cânân aramızda bir adındı şiirin gibi hüsn-ü âna unvan (Söz: Yahya Kemal Beyatlı)

Yalnız seni beklemek kalbimin son dileği (Söz: Onur Akay) (Sadun Aksüt’ün bu bestesi aynı zamanda şarkının söz yazarı olan Onur Akay tarafından yorumlanmıştır.)

Akşamı getiren sesleri dinle (Söz: Necip Fazıl Kısakürek)

Duysam acıyan kalbimi bir lâhza sesinden (Söz: Mustafa Nafiz Irmak)

Gökyüzüm olsan seni dağ gibi sevsem (Söz: Ümit Yaşar Oğuzcan)

Albümleri:

Sisli Bir Eylül Gecesi (2004)

Kitapları:

Türkiye'de ilk yayınlanan Tambur Metodu olan, Tambur Metodu (Yeni öğrenenler için);

10 adet fasıl mecmuası

500 Yıllık Türk Musikisi Antolojisi

Dede Efendi (Rauf Yekta Bey'in Esatiz-i Elhan adlı eski Türkçe eserinin Rüştü Eriç'le müşterek tercümesi)

Güfteler

Müzisyen Osmanoğulları

Güfteler Hazinesi

Tambur Metodu (Geliştirilmiş Teknik)

Bahardan Hazana Esintiler (Şiirler)

Alkışlarla Geçen Yıllar (Hatırat)

Türk Musikisinin 100 Bestekârı

Dillerdeki Şarkılar (Güfteler)

Şarkılarda İstanbul