Uzmanlardan korkutan salgın uyarısı! 'Bu kış daha çok göreceğiz'

İnfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Alpay Azap, Covid-19 salgını için alınan önlemler nedeniyle toplumda genel bağışıklığın azaldığını belirterek 'Bu kış daha çok ve çeşitli virüslerle hastalık göreceğiz. Üstelik biraz daha ağır seyirli olacak infeksiyonlar' dedi.

Uzmanlardan korkutan salgın uyarısı! 'Bu kış daha çok göreceğiz'

3 yıldır Covid için alınan önlemler nedeniyle solunum virüsleri dolaşamadığı için toplumda genel bağışıklık azaldığını söyleyen İnfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Alpay Azap, sosyal medya paylaşımı ile “Bu kış daha çok ve çeşitli virüslerle hastalık göreceğiz. Üstelik biraz daha ağır seyirli olacak infeksiyonlar. Bu kış maske, mesafe, havalandırma, aşı daha da önemli” uyarısında bulundu.

“Grip nezle virüsleri yayıldı”

Sözcü'de yer alan habere göre, okulların açılmasıyla birlikte önümüzdeki haftalarda solunum yolu hastalıklarında ciddi artış olacağının kaçınılmaz olduğunu belirten Azap, şu ifadeleri kullandı:

“Kasım ayı başından itibaren solunum yolu infeksiyonları hızla arttı. Covid, grip, nezle virüsleri toplumda yayıldı. Çok kişi hastalandı. Çocuklar bu infeksiyonların yayılmasında başrol oynadığı için okulların ara tatili bizi biraz rahatlattı.

Ancak yarın okullar açılıyor. Okulların açılmasıyla birlikte önümüzdeki haftalarda solunum yolu infeksiyonlarında ciddi artışlar olması kaçınılmaz.

Covid, grip gibi infeksiyonlardan korunmak için kapalı alanlarda ve toplu taşımada maske kullanmaya başlamamız gerekli. Grip ve Covid aşılarını da tamamlamalıyız.”