WhatsApp'ta çoklu cihaz dönemi başladı

Mark Zuckerberg, yaptığı açıklama ile birlikte WhatsApp uygulamasında artık çoklu cihaz desteğinin sunulmaya başlandığını duyurdu.

WhatsApp'ta çoklu cihaz dönemi başladı

WhatsApp uzun zamandır ‘eşlik modu’ adını verdiğini bir özellik üzerinde çalışıyor. Uzun süredir çalışmaları süren özellik geçtiğimiz haftalarda beta kullanıcılarının beğenisine sunulmuştu. Yeni özellik şimdi ise genel kullanıcılara da sunulmaya başlandı.

WhatsApp’a artık dört farklı telefondan bağlanılabilecek

WhatsApp, Instagram ve Facebook’un çatı kuruluşu olan Meta’nın CEO’su Mark Zuckerberg yaptığı açıklama ile birlikte ‘eşlik modu’nun kullanıma açıldığını duyurdu. Yapılan açıklamaya göre WhatsApp kullanıcıları artık hesaplarına dört farklı telefon üzerinden bağlanabilecek.

Bugüne kadar WhatsApp kullanıcıları, telefonları ve ona eşlik eden bilgisayarı kullanabiliyorlardı. Yapılan duyuru ile birlikte kullanıcıların mesajları diğer telefonlar da dahil olmak üzere cihazlar arasında senkronize edilecek. Böylece bir cihaz kapalı olsa bile diğer cihazlardan uygulamaya erişim mümkün olacak.

WhatsApp, 2 milyardan fazla kullanıcısı ile en büyük haberleşme platformlarının başında geliyor. Popüler uygulamada sunulan uçtan uca şifreleme desteği nedeniyle şimdiye kadar çoklu cihaz desteği sağlanamıyordu. Şirket geliştirdiği yeni teknoloji sayesinde ise artık uçtan uca teknolojisini koruyarak cihazlar arasında senkronizasyon yapabilecek.

WhatsApp’ı çoklu cihazlarda kullanmak için yapılması gereken adımlar:

•İkinci cihaza WhatsApp’ı yükleyin ve giriş ekranına gelin.

•“Bir cihazı bağla” seçeneğine dokunun.

•Ana cihaza gidin ve “Bağlı Cihazlar” menüsüne ulaşın.

•Ana cihazda “Cihaz Bağla” seçeneğine dokunun.

•İkinci cihazda görünen QR kodu ana cihazda okutun

WhatsApp çoklu cihaz testlerine ilk olarak 2021 yılında başlamıştı. Aradan geçen yaklaşık iki yılın ardından ise ‘eşlik modu’ sonunda kullanıma sunuluyor. Haberleşme platformunun en büyük iki rakibi konumunda olan Telegram ve Messenger ise bu özelliği uzun zamandır bünyesinde barındırıyor. Ancak bu uygulamaların uçtan uça şifreleme desteği sunmadığını hatırlatmakta fayda var.

Çoklu cihaz desteği sunmaya başlayan WhatsApp ayrıca bu cihazları bağlamak için ise yeni bir yöntem getirdiğini açıkladı. Kullanıcılar bundan böyle WhatsApp Webb’e girerken QR kodu okutmak yerine telefon numaralarını girerek tek kullanımlık şifre alabilecekler.

WhatsApp kullanıcı deneyimini üst düzeyde tutmak için her geçen gün farklı özellikler sunmaya devam ediyor.