Yargıtay Eski Cumhuriyet Başsavcısı Vural Savaş yaşamını yitirdi

1997'den 2001 yılına kadar Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı görevini yapan, Yargıtay Onursal Cumhuriyet Başsavcısı Vural Savaş vefat etti. Savaş, parti kapatma davaları ile tanınmıştı.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Magazin Mahallesi - Mehmet Şahincileroğlu

Yargıtay Onursal Cumhuriyet Başsavcısı Vural Savaş vefat etti. Kamuoyu Savaş'ı, özellikle Refah ve Fazilet partilerinin kapatılmalarına ilişkin kararlarda Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı olarak tanımıştı. Savaş, yakın tarihteki "siyasetin üzerinde yargı vesayeti" tartışmaları ile anılan bir isimdi.

Sözcü’den Saygı Öztürk’ün haberine göre Savaş, Ankara'da tedavi gördüğü hastanede bu sabah yaşamını yitirdi.

Vural Savaş kimdir?

21 Ağustos 1938’de Antalya’da doğan Vural Savaş, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni bitirdi. 1972'de Ankara hakim adayı olarak mesleğine başladı.

Sırasıyla Aralık ve Gülnar hakimliği ile Yargıtay Ceza Genel Kurulu Tetkik Hakimliği görevlerinde bulundu. 7 Kasım 1987'de Yargıtay üyeliğine seçildi. 1990 yılında Hâkimler ve Savcılar Kurulu yedek üyeliği ve 1993 yılında Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu asıl üyeliğine seçildi.

Yargıtay Büyük Genel Kurulu’nca gösterilen adaylar arasından 17 Ocak 1997 tarihinde Süleyman Demirel tarafından Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’na seçildi. 28 Şubat sürecinde Refah Partisi, daha sonra Fazilet Partisi'nin kapatılma davalarını açtı.

19 Ocak 2001 tarihinde kendi isteğiyle emekliye ayrıldı. 7 Eylül 2002'de Demokratik Sol Parti'ye katıldı. 3 Kasım 2002 genel seçimlerinde milletvekili adayı oldu ama seçilemedi. 28 Eylül 2013'te Cumhuriyet Halk Partisi üyesi oldu.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN