Mehmet Şahincileroğlu

Engin Akyürek hayranları, Brezilya'daki Restaurante Capadócia'da yürekleri ısıtıyorlar

Mehmet Şahincileroğlu

Oyuncu Engin Akyürek ile ilgili daha önce birkaç kez yazı kaleme almıştım. Fanlarının onu ne kadar çok sevdiğini anlatmıştım. Ve son olarak bir kez daha buna şahitlik ettim. Hem de bambaşka bir şekilde… Anlatayım o zaman…

2017 yılından bu yana Engin Akyürek fanları ile aram hep iyidir. O günden bu yana Engin Akyürek ile ilgili yazdığım yazılara hep destek olmuşlardır. Yazılarımı yazarken onların gururunu okşayayım diye yazmadım. Neyse, onu anlatmaya çalıştım.  Onlarda hep bunun farkındaydılar.

Engin Akyürek’i görebilme hayaliyle 3 kez Türkiye’ye gelen Cristina Cordeiro Andre de o fanlardan birisiydi. Hatta Engin Akyürek’ten esinlenerek bir kitap bile yazdı Cristina Cordeiro Andre. Sosyal medyadan takipleşiyorduk. Geçtiğimiz günlerde bana mesaj attı. Baktım, inceledim. Bir yardım kampanyasıyla ilgili mesajdı. Yoğunluğumdan dolayı o an cevap veremedim. İlk müsait anımda dönüş sağladım. Bana, Eda isminde birisinin Türkçe mesaj yazacağını söyledi. DM kutuma baktım. Mesajı yazan, Restaurante Capadócia’nın sahibi Eda Öztovi idi. Cristina sayesinde Eda Hanım ile tanıştık.

Önce Eda Hanım’ın hikayesinden bahsetmek istiyorum. Sonra da Engin Akyürek ile ilgili kısma geleceğim.

Eda Öztovi’nin asıl mesleği İngilizce öğretmenliği. Eşi İzzet Öztovi ise, tekstilci. İkisi de İstanbullu. Ediz adında bir oğulları, Gabriela adında da bir kızları var. 8 yıldır, Brezilya’nın Sao Paulo şehrinde yaşıyorlar.

Haber

Peki, Brezilya’ya gitme fikri nereden çıktı?

Brezilyalı bir çift ile İstanbul’da tesadüfen tanışıyorlar. Onlarla arkadaş oluyorlar. Öztovi çifti, Türkiye’de onları en iyi şekilde ağırlayarak çeşitli yerleri gezdiriyor. Bu aile, dünya turunu bitirdikten sonra Brezilya’ya dönüyor. Sosyal medya üzerinden yazışmaya devam ediyorlar. Onlar, Brezilya’ya döndükten sonra bu kez teklifi, Eda Hanım ve İzzet Bey’e yapıyorlar ve Brezilya’ya davet ediyorlar. Öztovi çifti, Brezilya’ya gidiyor. Yaklaşık 15 gün boyunca en iyi şekilde ağırlanıyorlar. Brezilya’yı sevip beğeniyorlar. Öztovi çifti, daha önce de yurtdışına yerleşme planı yaptıkları için burada restoran işi yapabileceklerini düşünüyorlar. Türkiye’ye dönerek 8 ay içinde varlıklarını satıp bundan 8 sene önce Brezilya’ya yerleşiyorlar.

Haber

Restoranın ismini neden Capadócia (Kapadokya) koydular?

15 günlük tatil için Brezilya’da bulundukları günlerde Kapadokya’da çekilen Brezilya dizisi Salve Jorge, ülkede yayın yapan Globo TV’de Pazar hariç her gün ekrana geliyor. Gloria Perez tarafından kaleme alınan dizinin yayınlanacağı saatlerde Sao Paulo sokaklarında birilerini bulmak imkânsızdır. Çünkü herkes diziyi izlemek için ekran karşısındadır. Dizi sayesinde herkes Kapadokya aşığı olmuştur. Öztovi çifti de bu durumdan etkilenir ve ileride burada bir restoran açarlarsa adını mutlaka Kapadokya koyacaklarını birbirlerine söylerler. Brezilya’ya yerleştikten sonra da restoranın adını Restaurante Capadócia (Kapadokya Restoran) koyarlar.

Haber

Engin Akyürek hayranları, neden Restaurante Capadócia’da buluşuyor?

Öztovi çifti, karı koca olarak sadece kendileri restoranda çalışıyor. İşçi çalıştırmıyorlar. Türk yemekleri yaparak servisinden müşteriyi karşılamaya, bulaşığından alışverişine kadar restoranın her şeyi ile kendileri ilgileniyorlar. Sıcak ilişkileri sayesinde bölge insanı tarafından sevilen bir yer haline geliyorlar ve Türk olmalarından dolayı yolları Engin Akyürek fanları ile kesişiyor. 6 yıldır da Engin Akyürek fanları, birkaç ayda bir Restaurante Capadócia’da buluşup kan bağışı, mavi kapak kampanyası, kanser hastalarına yardım, ihtiyaç sahibi ailelere kıyafet yardımı, Engin Akyürek’in doğum günü, yılbaşı partileri, özel günler gibi çok sayıda etkinliği burada gerçekleştiriyorlar. Dost, arkadaş oluyorlar. Birbirlerine yardımcı oluyorlar. Onları bir araya getiren ise, Engin Akyürek sevgisi…

Haber

Eda Hanım, zaman zaman Engin Akyürek ile ilgili yeni gelişmelerden onları haberdar ederek onların oyuncu hakkında son bilgileri edinmelerini sağlıyor. Onlarla aile gibi olmuşlar.

Asya’dan Avrupa’ya, Afrika’dan Amerika’ya kadar dünyanın dört bir yanından Engin Akyürek’in hakikaten çok büyük bir hayran kitlesi var. Engin Akyürek sayesinde de güçlerini birleştirerek bu tür güzel hareketler ile yürekleri ısıtmaya devam ediyorlar.

Engin Akyürek’in, Brezilya’da ve dünyanın diğer yerlerinde bu kadar sevildiğini ne kadar bilip bilmediği konusunda bir bilgim yok ancak sosyal medyayı da zaman zaman aktif kullanmaya başlamasıyla birlikte arada gerek Brezilya gerekse de dünyanın farklı bölgelerindeki hayranlarına video mesaj ya da normal birkaç cümle ile de olsa cevap verebilirse, onların ne kadar sevineceklerini anlatmam inanın çok zor. Hayranlarının, Engin Akyürek’e olan sevgilerini gösterdikleri video mesajları görünce, Engin Akyürek’i bir kez daha takdir ettim.

Haber

Alkışlar, Türk kültürünü Brezilya’da yaşatan en iyi şekilde yaşatmaya çalışan Eda-İzzet Öztovi çiftine…

Alkışlar, yardımsever Engin Akyürek fanlarına…

Haber

Haber

Haber

Haber

Haber

Haber

Haber

Haber

Haber

Haber

Haber

Haber

Haber

Haber

Haber

Haber

Yazarın Diğer Yazıları