Mehmet Şahincileroğlu

Engin Akyürek'le Dünyada Birleşen Kalpler

Mehmet Şahincileroğlu

Bu köşeden, oyuncu Engin Akyürek’e dair içimizi ısıtan güzel hikayeleri bugüne kadar hep paylaştım. Onun içindir ki, Engin Akyürek hayranlarıyla yıllardır aramda harika bir dostluk bağı oluştu. Onlardan gelen notları, kaleme alarak geniş kitlelere duyurdum. O yazılarım, yoğun ilgi gördü. Yine sizleri, ilginç bir Engin Akyürek hikayesi ile daha tanıştıracağım.

2021 yılının Haziran ayıydı. Pandemi (korona virüs) her yerde etkisini gösteriyor, herkes evden dışarıya çıkmaya korkuyordu. Çünkü hastalık o kadar yayılmıştı ki, can almayı sürdürüyordu. Tam da bu dönemde, Panama’da yaşayan Kanadalı Sue Ostrem, Amerika Birleşik Devletleri’nden Lori Most ve Filipinler’den Amelia Galang, Engin Akyürek’in rol aldığı dizileri izledikten sonra sosyal medyadan tanışıp arkadaş oldular.

Türkiye, birçoğunun bilmediği hatta aklında bile olmayan bir ülkeyken bu 3 arkadaş, Akyürek dizileri sayesinde ülkemizin kültürünü, gelenek göreneklerini, mutfağını tanıdılar, pek çok bilgiyi öğrendiler. Facebook’ta “Engin Akyürek’le Dünyada Birleşen Kalpler-Engin Akyürek Uniting Hearts Worldwide” adında bir grup kurdular. Zaman içerisinde aralarındaki sıcak ilişkiler ile dostluklarını pekiştirdiler.

Haber

Uzak Bir Fısıltıdan Küresel bir Kükreyişe” isimli farklı ülkelerden gelen hikayelerden oluşan bir kitap yazdılar. Sue Ostrem, Amelia Galang ve Lori Most, geçtiğimiz günlerde Suadiye D&R Mağazası’nda Engin Akyürek’in Zamansız kitabının imza gününe katıldılar. Engin Akyürek ile Dünyada Birleşen Kalpler grubunun Finlandiya, İngiltere, Kanada, Amerika, Belçika ve İtalya’dan gelen 9 üyesiyle kitabın İngilizce’si ve Türkçe’sini Engin Akyürek’e hediye ettiler.

Ayrıca grup, bugüne kadar yaptığı kampanyalarda toplanan maddi yardımları da oyuncunun seçtiği kurumlara bağışladı. 2021 yılında yaklaşık 20 bin dolar Darüşşafaka’ya; 2022’de 30 bin dolar kız çocuklarının eğitiminde kullanılması için UNICEF’e yardımda bulundular. UNICEF’in Türkiye’deki Gender Equality programına da destek veren grup, bu yıl da deprem bölgelerine yardım göndermek için (şu ana kadar 48 bin dolar gönderildi) kampanyalarına devam ediyor.

Engin Akyürek sevgisinin birleştirici gücüyle böylesi harika işlere imza atan, dünyanın farklı coğrafyalarından ülkemize gelerek oyuncuya verdikleri güzel hediyeler için yürekleri sevgi dolu bu insanları, can-ı gönülden kutluyorum. İyi ki, varlar…

Haber

***

Bu yaz ‘Enteresan’ olacak

Ömer Şahan, Enteresan isimli şarkısını ArBa Production etiketiyle tüm dijital platformlarda müzikseverlerin beğenisine sundu.

Söz ve müziği Hiko’ya ait şarkıya Faysal Tokmak’ın yönetmen koltuğuna oturduğu renkli bir klip çekildi. Tam bir yaz şarkısı olan Enteresan’ın klibi, NetD Müzik’in YouTube kanalında yayınlandı.

Gerek şarkının sözlerini gerekse müziğin ritmini beğendim. Dinlerken insanı yormuyor. Enteresan, adeta yazın geldiğinin haberini veriyor. Klip, kısa sürede hatırı sayılır da bir izlenme rakamına ulaşmış. Dinleyeni bol olsun.

Haber

***

Tuna Kiremitçi’nin ‘Tehlikeli Şarkılar’ kitabı çıktı

Yazar, şair ve müzisyen Tuna Kiremitçi’nin Doğan Kitap etiketiyle raflarda yerini alan yeni kitabı ‘Tehlikeli Şarkılar’ın lansmanı, Beşiktaş’taki Conrad İstanbul Bosphorus’ta gerçekleştirildi.

Gelenekselleşen ‘D&R-Hilton Edebiyat Buluşmaları’ kapsamında düzenlenen etkinlikte Kiramitçi, sevilen şarkılarını gelen davetlilere seslendirirken edebiyat üzerine de keyifli bir söyleşi yaptı. Kiremitçi, kültür, sanat ve eğlenceyi tek çatı altında birleştiren D&R ev sahipliğinde gerçekleşen davette kitabın ortaya çıkış serüvenini anlattı.

Kiremitçi, “Tehlikeli Şarkılar, polisiye okurlarının sevgilisi Başkomiser Perihan Uygur’un üçüncü hikayesi. İlki ‘Mezun Cinayetleri’ olarak 2021 yılında yayınlanmıştı. Aslında tek kitaplık bir karakterdi benim için. Polisiye okurları ilgi gösterince bir seri haline getirdim. Yeni maceralar için devam etmem konusunda beni cesaretlendirdiler. Biz birbirimizi çok sevdik, Perihan ile güzel bir ilişkimiz oldu. Aslında temel amacım, okura heyecan ve eğlence dolu bir okuma deneyimi yaşatmak. Aynı zamanda güncel sosyal sorunları da alt katmanlarında işlemek. Bu romanı yazabilmek için 25 yıl müzisyenlerin arasında yaşadım. Müzik ve polisiyeyi buluşturmak heyecan verici oldu. Yeni maceralara devam etmeyi düşünüyorum” dedi.

Etkinlik öncesi dikkatimi çeken şu oldu. Kiremitçi, gelen davetlilerle tek tek ilgilendi. Bir yazarın bu şekilde gelen katılımcılarla sıcak bir bağ kurması oldukça önemli. ‘Tehlikeli Şarkılar’ın okuru çok, satışı bol olsun.

Haber

***

Cengiz İmren, sevenlerini ‘İhmal’ etmiyor

Kendi has tarzı ve yorumuyla milyonların gönlüne taht kuran Cengiz İmren, yeni şarkısı ‘İhmal’i Grand Müzik etiketiyle tüm dijital platformlarda yayınladı.

Prodüktörlüğünü Hayrettin Güneş’in üstlendiği şarkının söz ve müziği Cengiz İmren imzası taşıyor. Özbekistan çöllerinde yaklaşık 50 dereceye yakın bir sıcaklıkta 4 günde çekilen klibin yönetmen koltuğuna Sanjar Matkarimov oturdu.

Her şarkısında olduğu gibi ‘İhmal’ içinde büyük bir titizlikle çalışan İmren, yine dillere pelesenk olacak bir şarkıyı sevenleriyle buluşturdu.

Hem şarkı hem klip, gayet güzel olmuş. Grand Müzik’in YouTube kanalında yayınlanan şarkının klibi, kısa sürede hatırı sayılır bir izlenmeye ulaştı. Dinleyeni bol olsun.

Haber

***

Ekranda sessizlik vardı

Televizyon ekranlarında sakin bir haftayı geride bıraktık. Yeni gelişmeler oldukça elbette bu köşede her hafta bulacaksınız.

Ateş Kuşları (atv) Cuma günü, Teşkilat ise Pazar akşamı sezon finali yaptı. Hayatımın Neşesi (TRT 1), 7 Temmuz Cuma başlıyor.

Uzun süredir ne olacağı merak edilen Veda Mektubu (Kanal D), şu an için yoluna devam ediyor. Yaz sezonunda da izleyici ile buluşmaya devam edecek.

Yakında Show TV’de Yeşil Vadi’nin Kızı isimli günlük bir dizi yayına başlayacak. Hudutsuz Sevda’nın (FOX) da yeni sezonda ekrana gelmesi bekleniyor.

Haber

***

Türkücü Maral’dan yaza ‘arabesk’li giriş

Bugüne kadar yaptığı şarkılarla başta Nusret olmak üzere çok sayıda sosyal medya fenomenine halay çektiren türkücü Maral, bu kez sevenlerinin karşısına arabesk tarzında bir şarkı ile çıktı.

Halayların Kraliçesi olarak da bilinen Maral, uzun bir aradan sonra yepyeni şarkısı ‘Arabesk Türkü Mashup’u Altan Başyurt Müzik Yapım etiketiyle tüm dijital platformlarda müzikseverlerin beğenisine sundu.

Dinleyenlerin duygularına tercüman olan şarkı, sosyal medyada da büyük ilgi gördü. Arabesk Türkü Mashup’taki ‘Yar Sana Yazık Olacak’ şarkısının sözleri (Ali Kızıltuğ) hariç diğer tüm şarkıların sözleri ve müzikleri Altan Başyurt imzası taşıyor. Ferit Çetinkaya’nın yönetmen koltuğuna oturduğu klip, Maral’ın kendi adını taşıyan YouTube kanalında paylaşıldı.

Kostümleri için çok iyi bir ekiple çalışan Maral, son karar aşamasında tarzıyla ilgili yorumu kendisi yapıyor. Güçlü sesi ve yorumunun yanı sıra kendine özgü tarzıyla sevenlerinden de tam not alan Maral, prodüktörlüğünü Altan Başyurt ile birlikte yaptığı şarkısını müzikseverlerle buluşturmanın heyecanını yaşıyor.

Düğün sezonunun açıldığı şu günlerde bir müjde daha veren Maral, “Sevenlerime, bir sürprizim daha var. 1 ay sonra mendilleri hazırlasınlar. Düğünde, sahnede, arabada, beach’lerde kısacası her yerde yazın da halay çektireceğiz” dedi.

Haber

Yazarın Diğer Yazıları