Mehmet Şahincileroğlu

Televizyon dizilerinde son durum ne?

Mehmet Şahincileroğlu

Televizyon ekranlarında bir yandan yaprak dökümü sürerken diğer taraftan da yeni sezonda yoluna devam edecek diziler yavaş yavaş netleşmeye başladı.

Bu yıl, ilk sezon finalini yapan dizi Yargı (Kanal D) oldu. Kanal D’nin sevilen dizileri Üç Kız Kardeş ile Camdaki Kız da verecekleri sezon arasının ardından Eylül ayında izleyicinin karşısına çıkacak.

atv’de Kuruluş Osman, Aldatmak, Ateş Kuşları ve Kardeşlerim; Show TV’de Aile ve Kızılcık Şerbeti; TRT 1’de Alparslan Büyük Selçuklu ve Gönül Dağı; Star TV’de Ömer ve Yalı Çapkını; FOX’ta Adım Farah, son dakika bir gelişme yaşanmazsa yeni sezonda ekranda olacak.

Yasak Elma ve Ego (FOX), Barbaros Hayreddin: Sultanın Fermanı (TRT 1), Gelsin Hayat Bildiği Gibi ve Güzel Günler’in (Show TV) finali kesinleşti.

Veda Mektubu ve Kraliçe (Kanal D), Yürek Çıkmazı, Teşkilat ve Al Sancak (TRT 1), Bir Küçük Gün Işığı ve Ben Bu Cihana Sığmazam (atv), Yüz Yıllık Mucize ve Çöp Adam (Star TV), Tetikçinin Oğlu ve Gülcemal (FOX TV), şu an için akıbeti belli olmayan diziler kategorisinde yer alıyor.

Yaz sezonunda ekranda olması beklenen dizilerde arasında Maviye Sürgün (Show TV), Kısmet (FOX), Dönence (Kanal D), Neşeli Günler, Kendi Düşen Ağlamaz ve Eski Yeni (TRT 1), Üvey Anne ve Vermem Seni Ellere (atv) bulunuyor.

10. bölümde sezon finali yapan FOX’un Taçsız Prenses dizisinin yaz sezonunda ekranda olacağı açıklanmıştı. Dizinin başrol oyuncuları İsmail Hacıoğlu ile Sümeyye Aydoğan’ın ekipten ayrılmasının ardından Taçsız Prenses’in yeni hikayesi yazılıyor. Diziye dahil olacak yeni isimler ise, şu an için henüz belli değil. Bekleyip önümüzdeki günlerde öğreneceğiz.

Yeri gelmişken bir notu daha aktarayım. Hande Erçel ile Burak Deniz’in ikinci kez partner olduğu ve FOX’ta yayınlanacak olan İki Yabancı dizisinin Eylül’de ekrana gelmesi bekleniyor.

tv8’in akşam kuşağında şu an herhangi bir dizisi bulunmuyor. Yaz ve yeni sezon ile ilgili de netleşen bir bilgi yok. Ekran hattındaki dizilerde son durum şimdilik bu.

Haber

***

Alev Alev’i Teoman’dan dinlemek

Türk Rock Müziği’nin kilometre taşlarından birisi olan Feridun Düzağaç’ın klasikleşen şarkıları, Coverbank albümünde farklı sanatçıların yorumuyla müzikseverlerle buluşuyor.

Albümün ilk şarkısı Alev Alev, geçtiğimiz hafta Sony Music Türkiye etiketiyle tüm dijital platformlarda yayınlandı. Şarkıyı yorumlayan isim ise, Teoman’dı. Sözü ve müziği Feridun Düzağaç’a ait şarkıya, albümle ilgili haberler geldiği zaman Teoman’ın nasıl bir yorum katacağını merak ediyordum. Şarkı yayınlanınca baştan sona birkaç kez dinledim.

Teoman, şarkıyı hakikaten o kadar muhteşem yorumlamış ki, Alev Alev yeniden dileme dolandı.

Feridun Düzağaç gibi bir ustadan sonra Alev Alev’i Teoman’dan dinlemek keyif verdi. Kulağım bayram etti. Dinleyeni bol olsun.

Haber

***

Ateş Kuşları’nın başarısı sınırları aştı

atv’de Cuma akşamları ekrana gelen Ateş Kuşları dizisi, Türkiye’de olduğu kadar yurtdışında da dikkat çekiyor.

Dünya çapında ölçümler yapan Parrot Analytics’in verilerine göre, Bozdağ Film imzalı dizi, son 1 ayda Almanya’da en çok izlenen diziler arasına girdi. Bu başarı, elbette alkışı hak ediyor. Tüm oyuncuları ve yapım ekibini tebrik ediyorum. Böylesi uluslararası başarılar, gururumuzu okşuyor.

Dizinin hayranlarına da bir bilgi vereyim. Ateş Kuşları, yeni sezonda da yoluna devam edecek. Takvimde bir değişiklik olmazsa dizi, 16 Haziran’da yayınlanacak 21. bölümüyle sezona ara verip Eylül ayında yeniden izleyici karşısına çıkacak.

Senaryosunu Ayşe Ferda Eryılmaz ile Nehir Erdem’in kaleme aldığı, yönetmen koltuğunda Bülent İşbilen’in oturduğu Ateş Kuşları’nın başrollerini İlayda Alişan, Hande Soral, Burak Tozkoparan ve Görkem Sevindik paylaşırken dizide ayrıca Erdem Şanlı, Emir Çubukçu, Nizam Namidar, Serkan Ercan, Ahmet Saraçoğlu gibi başarılı oyuncular yer alıyor.

Haber

***

TRT’nin dijital platformu ‘tabii’ yayına başladı

TRT’nin uluslararası dijital platformu ‘tabii’, ‘Bizi birleştiren nedir?’ sloganıyla uzun bir hazırlık sürecinin ardından Pazar günü (8 Mayıs) izleyiciyle buluştu.

Başlangıçta Türkiye’deki kullanıcılara ücretsiz olacak platformda aksiyondan komediye, tarihi dramadan animasyona kadar pek çok içerik yer alıyor.

Türkiye’nin hikâyelerini dünyaya duyurmayı amaçlayan ‘tabii’nin yazılımı ve teknik altyapısı, tamamı Türk mühendislerden oluşan TRT ekibi tarafından hazırlandı.

İlk etapta öncelikle 25 ülkede ve 5 dilde erişilebilir olacak platform, seslendirme seçenekleriyle İngilizce, İspanyolca, Arapça ve Urduca yayın yapacak.

Yüksek kaliteli yapımlar dendiğinde akla ilk gelen dijital platform olmayı hedefleyen ‘tabii’ye erişim akıllı telefon, tablet, televizyon ve bilgisayar gibi birçok farklı cihazdan sağlanabilecek.

tabii’de Adalet, Akif, Aşkımız Yeter, Dayton, Hay Sultan, Kızılelma Bir Fetih Öyküsü, Koyu Beyaz, Küçük Dahi İbn-i Sina, Modern Doğu Masalları, Organizasyon Bizim İşimiz, Son Gün, Yangın Günleri Independenta, Yardımcı Oyuncu, Üniversdeli, Eyvah Ramazan Bey, Bilt More Oteli Cinayeti, Metamorfoz, Serhat, Şanzelize Düğün Salonu, Şebeke, Derin Mor, Kapı, Mahsusa, Yeşil Deniz Milenyum, Bozkır Arslanı Celaleddin gibi yapımlar yer alıyor.

Kütüphanesindeki içerik süresi toplam 15 bin saati aşan ‘tabii’ye ‘www.tabii.com’ adresinden ulaşılabilecek.

Haber

***

Kadın, Amerika’da yayınlanacak

Başrollerini Özge Özpirinçci ile Caner Cindoruk’un paylaştığı, kadrosunda Bennu Yıldırımlar, Ayça Erturan, Ece Özdikici, Şerif Erol, Seray Kaya, Feyyaz Duman, Devrim Özder Akın, Kübra Süzgün, Ali Semi Sefil gibi isimlerin rol aldığı Kadın dizisi, 15 Mayıs’ta Amerika’da yayınına başlayacak.

Calinos Entertainment’ın uluslararası dağıtımını üstlendiği dizi, İspanyolca yayın yapan Univision kanalında Mujer adıyla ekrana gelecek.

Aynı isimle Japonya yapımı dizinin yerli uyarlaması olan Kadın, FOX’ta Ekim 2017’de yayına başlamıştı. Yapımcılığını MED Yapım ve MF Yapım’ın üstlendiği dizi, 3 sezon sonunda Şubat 2020’de 81. bölümüyle final yapmıştı.

Özellikle Feyyaz Duman ve Seray Kaya’nın diziyle birlikte yıldızı parlamıştı. İkili, daha sonraki dönemlerde farklı yapımlarda başrollerde yer aldılar.

Haber

***

Empati de yurtdışına satıldı

Geçen hafta, güzel haberler gelmeye devam etti. Artık Türk dizileri olduğu kadar özgün içerikler de yurtdışına satılmaya başladı.

Usta oyuncu Ahmet Mümtaz Taylan’ın sunumuyla Çarşamba akşamları NTV ekranlarında yayınlanan Empati’nin 4 ülkeye satışının yapıldığı açıklandı.

Şafak Bakkalbaşıoğlu ve Mahperi Altun Uçar’ın özgün formatı olan Empati, çok yakında Dubai, Lübnan, Azerbaycan ve İtalyan televizyonlarında ekrana gelecek.

İkilinin ‘40’ ve ‘Bir Şansım Olsa’ isimli programları da daha önce yurtdışına satılmıştı.

Haber

***

Türk Radyo Yayıncılığı 96 yaşında

6 Mayıs 1927 tarihinde İstanbul Sirkeci’deki Büyük Postane’nin stüdyoya dönüştürülen bodrum katından Eşref Şefik’in anonsuyla başlayan Türk Radyo Yayıncılığı, 96. yaşını kutladı.

Yolculuğuna dünyanın en saygın seslerinden biri olarak devam eden TRT Radyoları, şüphesiz Türkiye’deki radyo yayıncılığının öncüsüdür. Dünyadan haberler vermek, toplumu bilgilendirmek, Türkiye’nin sesini dünyaya duyurmak amacıyla türküsüyle, destanıyla, şarkısıyla, masalıyla bizi biz ve bir yapan kültür unsurlarının işlendiği radyolar, dün olduğu gibi bugünde zamanımıza eşlik etmeyi sürdürüyor.

Farklı kimlik ve formatlarda yayın yapan, karasal vericiler, uydu, web, TRT Dinle mobil uygulaması üzerinden tüm dünyada dinlenebilen TRT Radyoları, 17 radyo kanalı ve çeşitli dijital platformlarda ‘Radyo Daima’ sloganıyla 40 dilde yayınla öncü yayıncılığını sürdürerek milletimizin ses hafızası olmaya devam ediyor.

96 yıllık köklü geçmişiyle Türk radyoculuğunun gelecek kuşaklara taşınmasında emeği olan herkese teşekkürlerimi sunarken tüm radyocuların 6 Mayıs Radyo Günü’nü kutluyorum.

Haber

Yazarın Diğer Yazıları