Mehmet Şahincileroğlu

Türk dizilerinin yurtdışı yolculuğu sürüyor

Mehmet Şahincileroğlu

Televizyondan dünyasından özellikle bu hafta, Türk dizilerinin yurtdışı satışlarıyla ilgili güzel haberler geldi. Birçok Türk dizisi, dünyanın farklı coğrafyalarında izleyiciyle buluşacak. İşte ekran turumuzdan öne çıkan notlar…

Saklambaç olarak duyurulan ancak daha sonra adı değişen Sakla Beni’nin (Star TV) ilk tanıtımı görücüye çıkarken Şahane Hayatım’dan (FOX) bir yeni tanıtım daha geldi.

Güldür Güldür Show’un (Show TV) merakla beklenen 11. sezon yayın tarihi belli oldu. Program, 14 Ekim Cumartesi akşamı yeni sezonu açacak. Teşkilat (TRT 1), 22 Ekim Pazar günü başlıyor.

Çöp Adam (Star TV) ve Dönence (Kanal D), dün akşam final yaptılar. Hayatımın Neşesi (TRT 1) için final kararı çıktı. Dizi, 7 Kasım Salı akşamı yayınlanacak 18. bölümüyle ekranlara veda edecek.

Bu arada Adım Farah (FOX) ve Aile (Show TV), yeni sezona ne yazık ki, istenildiği gibi başlayamadılar. Böyle giderlerse final kaçınılmaz olur.

Akın Akınözü ve Öykü Karayel'in başrolünde yer aldığı Kaderimin Oyunu (Star TV), 5 Ekim’de Gürcistan Formula TV’de yayınlanmaya başladı.

Yabani (FOX), tüm Arap ülkelerinin bir numaralı dijital platformu olan Shahid tarafından satın alındı.

Hande Erçel ve Burak Deniz’in başrolünü oynadığı Bambaşka Biri (FOX) dizisi, Cezayir merkezli Arapça ve Fransızca yayın yapan, geniş bir coğrafyada izlenen Echorouk TV’de yayınlanacak.

Barış Arduç ve Burcu Biricik’in başrolleri paylaştığı Ay Yapım imzalı Kuzgun (Star TV), Mısır’da yayınlanmaya başlayacak.

Özge Gürel ile Can Yaman’ın başrollerini paylaştığı Dolunay (Star TV), Litvanya’da izleyiciyle buluşacak.

***

Beyaz Show gerçeği

Televizyoncu Acun Ilıcalı, tv100’de Candaş Tolga Işık’ın sunumuyla ekrana gelen ‘Az Önce Konuştum’ programına konuk oldu.

Acun Ilıcalı, Beyaz Show’un yılbaşında ekranda olacağını açıklar açıklamaz sosyal medyada hemen balıklama atlamalar kendini gösterdi. ‘Beyaz Show ekranlara dönüyor’, ‘Beyaz Show yeniden başlıyor’, ‘Beyaz Show geri dönüyor’ gibi başlıklarla haberler yayınlandı, paylaşımlar yapıldı.

Programı iyi dinleyen bir izleyici, Acun Ilıcalı’nın ne demek istediğini anladı zaten ama günümüzün ah şu sosyal medyası yok mu!

Candaş Tolga Işık, iyi bir gazetecidir. Burada tüm bu sosyal medyadaki dedikoduları giderecek "Beyaz Show, yılbaşı özel bölümüyle mi ekrana gelecek? Yoksa eskisi gibi her hafta yayınlanmaya devam edecek mi?" sorusunu neden sormadı? Anlamadım.

Sanırım, canlı yayının verdiği bir anlık dalgınlıkla sormayı unuttu. Değilse, Işık bunu atlamazdı ve bu konuyu netliğe kavuştururdu.

İşin aslı şu: Bu sene TV8’de O Ses Türkiye Yılbaşı Özel olmayacak. Onun yerine Beyaz Show ekranda olacak. Yani Beyaz Show, sadece ve sadece ‘Yılbaşı Özel’ bölümüyle ekrana gelecek.

Yılbaşından sonra Beyazıt Öztürk programa devam eder mi?

Ben, pek sanmıyorum ama belli de olmaz. Belki yeniden her hafta izleyicilerle buluşmaya devam edebilir. Bekleyip göreceğiz.

***

18. Uluslararası Ayvalık Zeytin Hasat ve Turizm Festivali başlıyor

Bu yıl 18’incisi düzenlenecek olan Uluslararası Ayvalık Zeytin Hasat ve Turizm Festivali, yarın (13 Ekim) başlıyor.

Cumhuriyetimizin 100. yılında sağlık ve umutla’ sloganıyla gerçekleştirilecek olan festival, 19 Ekim’de sona erecek.

Türkiye’nin en büyük zeytin ve zeytinyağı üretim merkezlerinden biri olan Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde 19 Ekim’e kadar sürecek festival; Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, Ayvalık Belediyesi, Balıkesir Ticaret Borsası ve Ayvalık Kaymakamlığı’nca gerçekleştirilecek.

1 hafta boyunca çeşitli etkinliklerle sürecek festivale katılımın yoğun olması bekleniyor.

Festivale bende katılacağım. Üretimin kültür sanatla birleşeceği harika bir festival diliyorum.

Festivale dair notları yine buradan sizlere aktaracağım.

Yazarın Diğer Yazıları