Yeme içme sektörünün duayen ismi Rasim Özkanca hayatını kaybetti

Yeme içme sektörünün duayeni, Borsa Restoranları'nın sahibi Rasim Özkanca 75 yaşında vefat etti.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Magazin Mahallesi - Mehmet Şahincileroğlu

Borsa Lokantası'nın sahibi, yeme-içme sektörünün duayeni Rasim Özkanca, 75 yaşında İstanbul'da yaşamını yitirdi.

Rasim Özkanca kimdir?

Rasim Özkanca, bir yıldır kanser tedavisi görüyordu. Özkanca, 1948'de Trabzon'da dünyaya geldi. Babasını çocuk yaşta kaybetti. Sakız, simit satarak maddi zorluklar içinde okudu.

20 yaşında üniversite eğitimi için İstanbul'a geldi. Çalışkandı, azimliydi. Yokluklar içinden patronluğa yükseldi. 1979'da trenlerde yemek hizmeti vermeye başladı. 1983'te kapanmak üzere olan tarihi Borsa Lokantası’nı satın aldı.

NATO’dan IMF’ye

Rasim Özkanca, NATO Zirvesi'nden, IMF-Dünya Bankası toplantılarına, yüzlerce devlet başkanını, bakanı, bürokratı Lütfi Kırdar Kongre Merkezi'ndeki restoranında ağırladı. Bir dönemin liderleri, ABD Başkanı George Bush, Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac, İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi, İngiltere Başbakanı Tony Blair için yemekler hazırladı, Türk mutfağının en özel lezzetlerini onlar için pişirdi.

Özkanca, Türk mutfağını dar boğazdan çıkarmanın yolunun; iyi yetişmiş, bilgili, aşçıların çoğalmasından geçtiğini düşünüyordu. Yarım asrı aşan kariyeri boyunca yeni ustaların yetişmesine önem verdi.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN