YouTube'dan deepfake videoları için dikkat çeken karar! Artık...

YouTube mecrasında giderek artan, yapay zekayla üretilen deepfake videoları artık kaldırtabileceksiniz. İşte detaylar...

YouTube'dan deepfake videoları için dikkat çeken karar! Artık...

YouTube, son zamanlarda platformda artan yapay zeka (AI) ile üretilmiş ‘deepfake’ içerikli videolara karşı yeni bir uygulamayı devreye soktu. Bu yeni uygulamayla, yapay zeka kullanılarak gerçek kişilere benzeyen videoların oluşturulması ve bu videoların kötüye kullanılması engellenmeye çalışılacak.

YouTube cephesinden gelen açıklamaya göre, deepfake olduğunu düşündüğünüz bir videoyu şikayet etmenizin ardından, oldukça kısa bir sürede video yetkililer tarafından değerlendirilecek ve yapay zekayla oluşuturulduğu tespit edildiği anda platformdan kaldırılacak.

YouTube, deepfake videolara savaş açtı

AI ile üretilen içerikler, deepfake gibi teknikler kullanılarak oldukça gerçekçi ve yanıltıcı videolar oluşturmaya imkan veriyor. Bu durum, mahremiyet ihlallerine ve yanlış bilginin yayılmasına yol açabiliyor.

YouTube, bu sorunun önüne geçmek için Mart ayında, içerik oluşturucuların videolarında yapay zeka kullanıldığını açıklayabilecekleri bir araç sunmuştu. Ayrıca YouTube, AI içerikli videoların yanıltıcı olup olmadığını, topluluğun değerlendirerek bildirebileceği bir sistem üzerinde de çalışıyor.

Yeni politika uyarınca, yapay zeka ile kendisine benzeyen bir video oluşturulan kişiler, bu videonun kaldırılmasını talep edebilecek. Bunu yapabilmeleri için, yapay zekayla yapılmamış, doğal bir videosunu yetkililere iletmeleri isteniyor. Yetkililer, gelen şikayetleri inceleyip videonun kaldırılıp kaldırılmayacağına oldukça kısa bir sürede karar verecekler.

Kaynak: Shift Delete