YouTube, sahte kanallara savaş açtı! Hepsi kapatılacak!

YouTube, politika değişikliğine gidiyor. Artık platformda sahte hesaplara yer verilmeyecekken, fan kanallar için de bir değişiklik mevcut.

YouTube, sahte kanallara savaş açtı! Hepsi kapatılacak!

Dünyanın en büyük video akış platformu YouTube, yakın zamanda politikalarında bir değişikliğe gidiyor. Öyle ki bundan böyle platformda sahte hesaplara izin verilmeyecek. Fan hesaplar ile ilgili de bir düzenleme var. İşte ayrıntılar…

YouTube’tan fan ve sahte hesapları ilgilendiren politika değişikliği

YouTube, fan ve sahte hesapları etkileyen bir politika değişikliği yapıyor. Bu değişiklikle birlikte artık bir kanalı taklit ederek onun tüm videolarını sanki kendisine aitmiş gibi yükleyen sahte hesaplar, YouTube’un tabiriyle platformda yer almayacak. Yani silinecekler.

YouTube, bu karar ile birlikte kanalların içeriklerini korumayı ve sahte hesapların gerçek kişiye aitmiş gibi yaptığı paylaşımları engellemeyi hedefliyor.

Öte yandan, fan hesapları için yapılan değişiklikle birlikte ise YouTube, bu kanalların da belirli kurallara uymasını istiyor.

Artık fan hesaplarının, kanal adı veya kullanıcı adıyla, takip ettikleri kanalın hayranı olduklarını açık bir şekilde belirtmesi gerekiyor. Bunu yapmayan hesaplar da sahte sayılacak ve buna göre işlem yapılacak. Bu değişiklikle de sahte ve fan hesapların ayırt edilmesi amaçlanıyor.

Yeni YouTube politikası, 21 Ağustos 2023 itibariyle geçerli olacak. Bu süreye kadar kuralları uygulamayan hesaplar ise kapatılacak. Tabii bundan önce bir uyarı gönderilecek mi sorusu ise şimdilik cevapsız. Bu önümüzdeki günlerde yapılacak açıklamalar doğrultusunda belli olacaktır.

YouTube, bu politika ile birlikte platformu, sahte kanallardan temizlemeyi hedefliyor. Zira son yıllarda bu hesapların çoğaldığını ve taklit ettikleri kişi gibi davrandıkları için platformda bir takım karışıklıklara neden olduklarını söyleyebilmek mümkün. (Shift Delete)