YouTube, yeni özelliğini Türkiye'de denemeye başladı

YouTube, 'Hype' adındaki yepyeni özelliğini, aralarında Türkiye'nin de bulunduğu üç farklı ülkede denemeye başladı.

YouTube, yeni özelliğini Türkiye'de denemeye başladı

Dünyanın en büyük video paylaşım ve yayın platformu YouTube, 2024 yılında birçok farklı ülkede yürürlüğe sokmayı planladığı ‘Hype’ adındaki yeni özelliğini Türkiye’de denemeye başladı. Bu yeni özellikle birlikte, kullanıcılar küçük çaplı yayıncı ve içerik üreticileri algoritmada ön plana çıkarabilecek.

Geçtiğimiz Pazartesi günü, Hype adındaki yeni bir özellik üzerinde çalıştığını ve birkaç farklı ülkede denemeye başlayacağını belirten Youtube, bu özelliği devreye soktu.

YouTube, ‘Hype’ ile küçük çaplı içerik üreticilerine fırsat sunuyor

Türkiye, Tayvan ve Brezilya’da denenmeye başlayan bu özellikle birlikte kullanıcılar, algoritmanın ön plana çıkarmadığı ve diğer kullanıcılarla buluşamayan YouTube üyelerine ‘Hype’ verebilecek.

Bu sayede kullanıcılar daha fazla sayfada görüntülenebilecek ve kullanıcılar için daha görünülür kılınacak.

Her ne kadar yeni özellik ilk etapta Beğen butonuna tıklanması gibi dursa da, kullanıcılar tarafından Hype butonuna daha fazla tıklanan içerik üreticileri, son 7 gün içerisinde video yükleyen diğer kullanıcıların ciddi anlamda önüne geçmiş olacak.

YouTube tarafından yapılan açıklamaya göre, bu uygulamadan sadece 500 bin abonenin altındaki yayıncı ve içerik üreticileri faydalanabilecek. Böylece büyük kanalların daha fazla büyüyüp ününe ün katmasının da önüne geçilmesi planlanıyor.

Kaynak: Shift Delete