Alevi Derneği'nden ilk bahar şenliği

Almanya'nın Kuzey Ren-Vestfalya eyaletine bağlı Duisburg-Marxloh kentinde faaliyet gösteren Alevi Bektaşi Kültür Derneği, yıllardır geleneksel hale getirdikleri ilk bahar şenliğini düzenledi. 4 gün süren etkinliğe vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi.

Alevi Derneği'nden ilk bahar şenliği

Kadın kollarının ve gönüllü kadınların hazırladığı lezzetli yemekler misafirlere sunuldu. Erkekler ise, mangal başında görev aldı. Derneğin saz grubu "Melodi" de etkinliğe renk kattı.

Alevi Derneği'nden ilk bahar şenliği

"Birlik ve beraberlik"

Alevi Bektaşi Kültür Derneği Başkanı Deniz Güner, "Biz yönetim olarak 4 gün süren etkinliğimize yoğun ilgi olduğu için çok memnunuz. Böyle bir etkinliğin amacı; canlarımızı, dostlarımızı bir araya getirmek. Birlik ve beraberlik içinde olmak. Bir arada kaynaşmak, sohbet etmek, bir arada görmek. Maalesef, çoğu zaman ya cenazelerde veya düğünlerde bir araya geliyoruz ve görüşüyoruz. Onun için böyle etkinlikler, bizim için çok önemli. Pandemi nedeniyle zaten çoğu etkinlikler ve faaliyetler durdu. Çok şükür yine her şey normale döndü" dedi.

Alevi Derneği'nden ilk bahar şenliği

"Dev projeye hazır olun"

Güner, "Yaklaşık 7 yıldır Cemevi projemiz var. Duisburg-Marxloh Weselerstr üzerinde arsamızı aldık. Sıfırdan, dev bir projemiz olduğu için belediye ile halen çalışmalarımız devam ediyor. Şu an her şey yolunda çok iyi gidiyor. Teknik çalışmalarımız devam ediyor. Tabii ki, maddi olarak da, alt yapı çalışmalarımız da sürüyor. Böyle dev projeler göründüğü gibi kolay olmuyor. Çok çaba sarf etmek lazım. Çok çalışmak lazım ve mücadele etmek lazım. Bizler de elimizden ne geliyorsa yapmaya çalışıyoruz. Kısmetse inşallah bu yılsonunda maddi olarak önümüzü daha net şekilde görerek gelecek yıl inşaatımıza başlayacağız. Canlarımız, dev projeye hazır olsunlar" diye konuştu.

Alevi Derneği'nden ilk bahar şenliği