Bekleneni veremedi! TikTok, o uygulamasını kapatıyor!

BeReal klonu TikTok Now için yolun sonu göründü. Kullanıcılara günde bir kez fotoğraf/video gönderten uygulama neden tutmadı?

Bekleneni veremedi! TikTok, o uygulamasını kapatıyor!

TikTok, popüler BeReal klonu olarak duyurulan hizmetini kapattığını açıkladı. TikTok Now isimli uygulama, geçtiğimiz yılın sonunda duyurulmuş ve kullanıcılara video veya fotoğrafla paylaşım yapma imkanı sunmuştu.

BeReal klonu TikTok Now için yolun sonu

Çinli ByteDance’dan gelen açıklamaya göre, TikTok Now’ın fişi resmen çekildi. Kısa video dünyasının en popüler platformu olan TikTok, BeReal klonu uygulamayla başarılı olamadı. Konuyla ilgili paylaşımda, “Tiktok deneyiminin güncellendiğini ve TikTok Now’ın sonlandırıldığını” dile getirdi.

TikTok Now, “gerçek ve spontane bağlantıları” kolaylaştırmak amacıyla Eylül ayında tanıtıldı. BeReal ile çarpıcı benzerliğiyle dikkat çekti. Yalnızca fotoğraf üzerinden paylaşım yapmayı mümkün kılan BeReal’in aksine, hem 10 saniyeye kadar videolar hem de fotoğrafları desteklemesiyle ön plana çıktı.

TikTok Now, ABD’deki kullanıcılar için ana uygulamada yer alıyordu. Ancak ByteDance, dünya çapında çeşitli bölgelerde ise ayrı bir uygulama olarak sundu. Ülkemizde de uygulama olarak sunulduğunu hatırlatmak gerekiyor.

Çinli geliştirici, platformu neden iptal ettiğini detaylandırmadı. Ancak BeReal tarzı araçların eskisi gibi kullanılmadığını düşünürsek, Now’ın kullanıcı sayısı azalmış olabilir. Örneğin 2023’te BeReal’in günlük kullanıcı sayısında yüzde 60’lık düşüş yaşandı.

Bilmeyenler için BeReal, kullanıcıların takipçilerine gerçek zamanlı olarak ne yaptıklarını göstermek için günde bir kez fotoğraf göndermelerini isteyen bir uygulama.

BeReal benzeri özellikleri uygulamasına dahil eden tek platform TikTok değil. Örneğin Instagram, “Candid Stories” adlı benzer bir hizmet sunmaya başladı. (Shift Delete)