Elektronik gitarı popüler yapan efsanevi isim Don Wilson hayatını kaybetti

The Ventures grubunun kurucularından olan, elektronik gitarı popüler yapan ritim gitaristi Don Wilson, 88 yaşında hayatını kaybetti.

Elektronik gitarı popüler yapan efsanevi isim Don Wilson hayatını kaybetti

Enstrümantal rock grubu The Ventures'un kurucularından olan ritim gitaristi Don Wilson 88 yaşında hayata gözlerini yumdu.

Haber Global'de yer alan habere göre, acı haberi Wilson'ın ailesi Twitter'dan duyurdu. Gazeteci Saint Bryan da haberi doğruladı. Don Wilson'ın uykusundayken hayatını kaybettiği açıklandı.

100 milyondan fazla albüm satan The Ventures grubu, tüm zamanların en etkili enstrümantal rock grubu kabul ediliyor. İnşaat işçisi olan Don wilson, 1968 yılında basçı Bog Boogle'la birlikte The Ventures'u kurunca hayatı değişti.

2 yıl sonra Johnny Smith'in "Walk, Don't Run" şarkısına yaptıkları cover, Bilboard Hot 100'de 2 numaraya kadar yükseldi.

The Ventures grubu, tıpkı Beatles, Beach Boys ve KISS gibi birçok kişiye ilham verdi. Grup, ABD ve dünya çapında elektronik gitarın popülaritesini artırmış aynı zamanda tüm zamanların en çok albüm satan enstrümantal rock grubu olmuştu.

Grubun diğer üyesi Bogle, 2009'da 75 yaşındayken hayatını kaybetmişti. Wilson, 2015 yılında emekli olana kadar Ventures'un üyesi kalmaya devam etti.