Elon Musk Twitter'ı aldı, binlerce kullanıcı kaçtı

SpaceX ve Tesla'nın CEO'su Elon Musk'ın geçen hafta Twitter'ı resmen satın alması sonrasında çok sayıda kullanıcının Mastodon isimli uygulamaya geçiş yaptığı ortaya çıktı.

Elon Musk Twitter'ı aldı, binlerce kullanıcı kaçtı

Dünyanın en zengin insanlarından biri olan Elon Musk’ın sansasyonel bir şekilde Twitter’ı satın alması gündemden düşmüyor.

Veriler ve analizlere göre Musk’ın Twitter’ı satın almasından hemen sonra yaklaşık 70 bin kullanıcı platformu terk ederek Mastodon isimli çok da bilinmeyen bir platforma geçiş yaptı.

Açık kaynaklı ve bir sahibi olmayan bir sosyal medya platformu olarak bilinen Mastodon’da farklı serverlar olduğu ve her serverın da farklı kuralları, dili ve kodları olduğu da biliniyor.

Şu an platformda en popüler serverlar mastodon.social ile pawoo.net olarak öne çıkıyor. Bunlardan ilkinde 817 binden fazla kullanıcı varken pawoo.net’te ise 766 binden fazla kullanıcı bulunuyor.

Teknoloji yayınları yapan TechCrunch’ın haberinde, Elon Musk’ın Twitter’ı satın almasından bir gün sonra yani 28 Ekim’de platforma 70 binden fazla yeni üyenin katıldığı belirtildi.

Twitter gibi kullanıcıların başka kullanıcıları takip edebildiği ve hashtag kullanarak beğendikleri mesajları “retweet” benzeri bir şekilde tekrar yayınlayabildiği de aktarıldı.

Teknoloji medyası, Mastodon’un masaüstü ve mobil versiyonları olduğunu ve uygulaması olduğunu da yazarken platformun tek bir şirketin ürünü olmaması da Twitter’da gündem oldu.

Mastodon bir süre önce yaptığı Twitter paylaşımında, “Hiçbir şirkete ait olmayan ve satılamayacak olan daha iyi bir sosyal medya platformuna hoş geldiniz” ifadelerini kullandı.