Hollywood oyuncusu Zachary Horwitz, 20 yıl hapis cezasına çarptırıldı

Film yatırımcılarını 'saadet zinciri'yle dolandıran oyuncu Zachary Horwitz, 20 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Horwitz'in avukatı, oyuncunun eylemleri için derin pişmanlık hissettiğini söyledi.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Magazin Mahallesi - Mehmet Şahincileroğlu

Saadet zinciri olarak bilinen "Ponzi" ya da "Piramit Satış Sistemi" dolandırıcılığı yöntemiyle sahte HBO ve Netflix film anlaşmaları yaparak yatırımcılardan 650 milyon dolar toplayan oyuncu Zachary Horwitz, 20 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Yargıç, 20 yıl hapis cezasına çarptırılan Horwitz'in ayrıca 250'den fazla kurbanına 230 milyon dolar tazminat ödemesine karar verdi.

Independent'ta yer alan habere göre, FBI'ın Horwitz'in paranın 5,7 milyon dolarını şehrin Beverlywood bölgesindeki bir eve, 706 bin doları iç dekorasyona ve 605 bin doları da lüks otomobiller için harcadığını tespit etmesinin yanı sıra, Horwitz'in ayrıca özel jet ve yat kiralamalarına 345 bin dolar, Los Angeles parti danışmanına 174 bin dolar ve Las Vegas kumarhaneleri ve gece kulüplerine 136 bin dolar ödediği belirtildi.

Zachary Horwitz'in American Express kartında 6,9 milyon dolardan fazla harcama bulunduğunu söyleyen savcılar, olayı Hollywood tarihindeki türünün en büyük dolandırıcılığı olarak nitelendirdi.

Dolandırıcılık sistemini 7 yıl yürüttü

Ekim ayında dolandırıcılığı kabul eden Horwitz, 2014 yılında 1inMM Capital adlı şirketi aracılığıyla yatırımcılara paralarını "Slasher Party" veya "Satanic Panic" gibi filmlerin yabancı dağıtım haklarını satın almak için kullandığını ve bunları yeniden sattığını söyledi.

Dolandırıcılık sistemini 7 yıl boyunca yürüten Horwitz, ilk yatırımcılara yüzde 25 ila yüzde 40 kârla geri ödeme yaptı. Sistem çöktüğünde ise 230 milyon dolar kaybın olduğu belirlendi.

Horwitz'in ilk kurbanlarından bazılarının Indiana Üniversitesi'nden arkadaşları olduğu aktarılırken dava dosyasında, "Yıllardır tanıdıkları birinin gözü kara bir şekilde kendilerini ve ailelerini dolandıracağını hayal bile edemedikleri için gardını indiren kendi arkadaşlarının güvenine ihanet ederek başladı" ifadeleri kullanıldı. Horwitz'in avukatı Anthony Pacheco, mahkeme belgelerinde Horwitz'in "akıl sağlığı sorunları yaşayan dürüst bir adam" olduğunu ve eylemleri için "derin pişmanlık" hissettiğini aktardı.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN