İspanyol yönetmen Mario Camus hayatını kaybetti

Berlin Film Festivali'nden en iyi film ödülünü kazanan ünlü İspanyol yönetmen Mario Camus hayatını kaybetti. İspanya'nın önemli eleştirmenlerinden Alfonso Sastre de hayata gözlerini yumdu.

İspanyol yönetmen Mario Camus hayatını kaybetti

İspanyol Sineması'nın kült isimlerinden ödüllü yönetmen Mario Camus, 86 yaşında hayatını kaybetti.

1983 yılında Berlin Film Festivali'nde "La Colmena" yani Arı Kovanı filmiyle Altın Ayı Ödülü kazanan yönetmen İspanya İç Savaşı sonrası dönemi anlatmıştı.

Santander'de öldüğü bildirilen Camus'un hayatını kaybettiği haberini İspanya Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi duyurdu.

Ünlü yönetmen, filmlerinin çoğunda büyük edebi eserlerden etkilenmişti. 1984 yılında 'Los Santos Inocentes' Kutsal Masumlar filmiyle Cannes Film Festivali'nden jürii özel ödülünü kazanan Camus, 2011'de İspanya'da Oscar'a eşdeğer görülen Goya ödülünü almıştı.

Bir acı haber de Alfonso Sastre'den

İspanya'da on yıllarca süren diktatörlüğü açıkça eleştiren sansür eleştirmeni Alfonso Sastre de dün hayatını kaybetmişti.

İspanya Başbakanı Pedro Sanchez bir paylaşım yaparak "Sinemayı ve tiyatroyu sevenler olarak bugün yastayız. İki kültür dehası Alfonso Sastre ve Mario Camus'a veda ediyoruz" diye yazdı.