İstanbul'un ilçe ilçe risk haritası açıklandı! En sağlam ve riskli bölge neresi?

Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından bölge sürekli olarak artçı depremlerle sarsılıyor. Gece saatlerinde ise İzmir açıklarında meydana gelen deprem beklenen İstanbul depremini akıllara getirdi. İstanbul'daki çok riskli ilçeler tek tek açıklanırken, depreme karşı en dayanıklı bölgeler de belli oldu. Peki İstanbul'un en sağlam bölgesi neresi? İşte detaylar…

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Magazin Mahallesi - Mehmet Şahincileroğlu

Prof. Dr. Şükrü Ersoy, CNN Türk'te yayınlanan Tarafsız Bölge programında beklenen İstanbul depremine ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Peki İstanbul'un en sağlam bölgesi neresi? İstanbul’da en riskli ilçe hangisi? İşte tüm detaylar…

CNN Türk'te yayınlanan Tarafsız Bölge programına katılan Prof. Dr. Şükrü Ersoy çarpıcı açıklamalarda bulundu.

"3 dakikada bir artçı normal mi?

‘3 dakikada bir artçı deprem normal mi?’ sorusuna yanıt veren Şükrü Ersoy, “1 yıldan 2'den büyük 24 bin deprem olur Türkiye'de. Her ay 2 bin tane deprem. 10 bin depremi 2 bine böldüğünüz depremi 5 ay yapar. 5 ayda olması gereken deprem 3 haftada oldu. Elbette deprem fırtınasından söz edebiliriz. Ama bu normal. Deprem bir an değil bir süreçtir. Yerin dengelenmesi için bu artçıların yaşanması gerekiyor. Bugünkü Malatya'daki deprem bölgedeki gerilimden dolayı oldu. Tam Doğu Anadolu fayın üzerine oturmuyor. Doğanşehir'den gelen bir fayın kuzeydoğu ucuna denk geliyor” dedi.

Artçılar istanbul depremini etkiliyor mu?

‘Bu depremler, bu hareketlilik İstanbul depremini etkiliyor mu?’ sorusuna da yanıt veren Ersoy, "Bu büyük depremler olmasaydı bile Foça ve Düzce depremi yaşanacaktı. Çünkü bu depremlerin mekanizması farklı. Ege Bölgesi'nde Deprem mekanizmaları farklı çalışır. İstanbul depremini öne çekmesi mümkün değil. Her 2 günde bir 4 büyüklüğünü aşan depremler oluyordu. Biz 4 büyüklüğündeki depremi ayakta bile hissederiz. 5 büyüklüğündeki deprem enerji olarak ondan 30 kat fazla olduğu için çok bariz hissederiz. 5.5'i geçerse hasar da verebiliyor. Çok hassas insanlar bazen 3 ve 3.5 büyüklüğündeki depremi hissedebiliyor" dedi.

İstanbul'un ilçe ilçe risk haritası açıklandı! En sağlam ve riskli bölge neresi?

İstanbul’un zemini kötü ilçeleri

Sonrasında İstanbul depremi risk haritasını değerlendiren Ersoy şu ifadeleri kullandı:

“Bu haritaya göre en koyu renk en riskli bölge. Bana göre öyle değil. Bu inşaata göre hazırlanmış risk haritası. Çünkü yerde çok değişken var. Jeoloji haritası görseydim daha iyi söyleyebilirdim. Bu faya uzaklığına göre hazırlanmış. Bordo renk faya göre belirlenmiş. Haliç'ten Bahçeşehir'e oradan Sarıyer'e kadar olan alan Türkiye'nin en sağlam kayaçları sayılabilecek bir yer. Sarıyer'de dere yatakları kötü. Parsel olarak söylemiyoruz. Bu genel bir yaklaşım.

Anadolu yakası genel olarak sağlam

Anadolu yakası genel olarak sağlam. Dere yatakları ve kayaçların üzerindeki çürümüş yeri kaya olarak kabul etmemek lazım. Sert bir kaya ise yapıyı daha kolay yaparsınız.

Şile kısmen iyi, Çekmeköy, Beykoz, Ümraniye, Kadıköy, Ataşehir iyi. Maltepe, Pendik ve Kartal'ın sahil kesimleri iyi değil, iç kesimleri iyi. Sultanbeyli ve Sancaktepe'nin yüksek kesimleri iyi. Benim söylemimden yola çıkarak ben sağlam yerde oturuyorum diyemezseniz. Parsel bazından yersel değişimler olabiliyor.

Büyükçekmece, Küçükçekmece, Avcılar, Zeytinburnu, Esenler, Bağcılar, Fatih, Beylikdüzü, Bakırköy, Güngören'in zemini kötü. Yapı stoğu da kötü. Oralarda müdahale ekiplerinin çok zorlanacağını düşünüyorum. Esenyurt'a yapılan gökdelenle Şişli'de yapılan gökdelen depreme karşı farklı sınav verecek. Esenyurt'un zemini kötü. Bu nedenle Esenyurt'taki gökdelenler teorik olarak zarar görebilir.”

İstanbul'un ilçe ilçe risk haritası açıklandı! En sağlam ve riskli bölge neresi?

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN