Kar ve yağmur geliyor, tarih belli oldu!

Kar ve yağmura hasret kaldığımız bu yılda Mart ayında havaların nasıl olacağı merak konusu oldu. Kış aylarını bahardan kalma sıcaklıklar ile bitirmemizin ardında gözler bahar yağmurlarına çevrildi. Barajlardaki seviyeler kuraklık alarmı verecek noktaya düştü peki bahar aylarında beklenen yağışlar olacak mı? İklimbilimci Dr. Okan Bozyurt, merakla beklenen serin ve yağışlı hava için posta.com.tr'ye önemli açıklamalarda bulundu.

Kar ve yağmur geliyor, tarih belli oldu!

Barajlardaki su seviyeleri alarm durumuna gelirken gözler merakla bahar aylarında olabilecek yağışlara çevrildi. Kış ayları ülke genelinde neredeyse sıcaklık rekorları ile tamamlandı. Öyle ki bazı bölgeler hayvanlar yüksek sıcaklıklar nedeniyle kış uykularına bile yatamadı.

Peki ülke genelinde uzun süredir beklenilen yağışlı hava yurda giriş yapacak mı? Afyon Kocatepe Üniversitesi Coğrafya Bölümü Öğretim Üyesi İlkim Bilimci Dr. Okan Bozyurt, bahar aylarında beklenen hava olaylarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Hidrolojik kuraklık tarımsa kuraklığa dönüşür

Bozyurt açıklamasında, “Son yayınlanan bir kuraklık haritası var bu haritaya bakıldığında özellikle Türkiye’nin çok ciddi anlamda kuraklığın pençesi altında olduğu görülüyor. Hatta bu hidrolojik kuraklığı da geçti nerdeyse tarımsal kuraklığa girmek üzere. Peki bu tarımsal kuraklık ne demek. Kuraklık önce meteorolojik kuraklık olarak başlar. Yağış değerlerinin azalması ile göl, gölet, yeraltı su seviyeleri, barajlarda su seviyeleri gibi noktalarda azalmalara hidrolojik kuraklık diyoruz. Kuraklığın devam etmesi de tarıma yansır. Bu da tarımsal kuraklığa neden olur. Yeraltı su seviyelerinin düşmesi ile toprak fakirleşmeye başlar. Tarımsal kuraklık kesinlikle istemediğimiz bir durumdur. Bunun devam etmesi de sosyo-ekonomik kuraklık olarak hayatımıza girer. Bu ülke açısından zor bir durum demektir. Tarımsal kuraklığa tam girmedik çünkü Şubat ayının başında meydana gelene etkili yağışlar kuraklık durumunu biraz erteledi. Ancak bunun arkası gelmedi. Şubat ayının ortasından itibaren sıcaklıklar mevsim normallerinin üzerine çıktı” dedi.

Beklenen yağışlar geliyor mu?

Mart ayı için sıcaklık değeri ve yağış açıklaması yapan Bozyurt, “Mart ayına baktığımızda elimizdeki veriler bizi sevindiriyor. Mart ayının ilk haftasından itibaren yağışlar başlıyor. Yağışlar uzun süre devam edecek hatta Mart’ın 10’una doğru soğuk hava kütlesi bekliyoruz. Yurdun iç ve kuzey kesimlerinde kar yağışları gerçekleşebilir. Mart ayının Ocak ve Şubat ayına göre oldukça yağışlı geçmesini bekliyoruz. Tabi bu sadece tek başına yeterli değil. Nisan ve Mayıs aylarında da beklenen yağışlar çok önemli. Nisan ve Mayıs ayları da yağışlı geçerse o zaman kuraklığın pençesinden kurtulmuş oluruz diye düşünüyorum. En azından tarımsal kuraklıktan kurtuluruz. Baraj seviyeleri nerdeyse büyükşehirlerde alarm seviyesine geldi. Bazı barajlardaki doluluk seviyeleri yüzde 5-6’lara kadar geriledi diyebilirim. Barajlar için önümüzdeki 3 ay belirleyici olacak” ifadelerini kullandı.

Tam tarih verildi

Yağışlar için tarih veren Bozyurt, “Mart ayında Marmara bölgesinde yağışlar var ama yoğun bir kar yağışından söz edemeyiz. Kar İstanbul için özellikle biraz zor diyebiliriz. Ancak iç bölgeler için kar yağışı bekleniyor. 10 Mart’ta gelecek olan soğuk sistem bir ihtimal Marmara bölgesinin yüksek kesimlerinde kar yağışına neden olabilir” şeklinde konuştu.

Barajlarda su seviyesi azaldı

Yaz ayları için de değerlendirmelerde bulunan Bozyurt, “Bu yıl Marmara bölgesindeki barajların daha sıkıntılı olduğunu söyleyebilirim. İstanbul ve Ankara’daki barajlar da aynı şekilde. İstanbul’daki barajlar Ankara’ya oranla biraz daha iyi bir durumda. Tabi bunları söylemek için çok erken. Mart ayında etkili olacak yağışlar da önemli. İç kesimlerde her öğleden sonra etkili olan halk arasında kırkikindi yağmurları dediğimiz yağmurların etkili olması bekleniyor. Mayıs ve Haziran ayları da genelde yağışlı geçer. Bu yıl da yağışlar doyurucu bir şekilde geçerse su sıkıntısı ortadan kalkmış olur. Ancak kuraklık bu şekilde devam ederse ciddi su sıkıntıları kapıda. Bu sebeple geçmiş yıllarda yaşanan su kesintileri belki tekrar gündeme gelebilir” dedi.

Tasarruf uyarısı

Su kullanımında tasarrufun önemi ile sözlerini bitiren Bozyurt, “İnsanların suyu ciddi anlamda tasarruflu kullanması gerekiyor. Küresel ısınmanın ciddi sonuçları şu anda görebiliyoruz. Artık su o kadar kıymetli ki ileride 2050-2100 yılına doğru orta doğuda ciddi anlamda su savaşları olabilir diye düşünüyorum” ifadelerini kullandı. (İpek Alemdar Göde-posta.com.tr)