maNga, 'Antroposen 002' albümüyle müzikte çığır açacak

Türkiye'de alternatif müziğin öncü gruplarından olan maNga 20'nci yılını kutlamaya hazırlanırken 'Antroposen 002' adlı yeni albümüyle çığır açmaya hazırlanıyor. İçinde yapay zeka kullanılarak yazılan '6000 Years Ago' adlı bir şarkı da bulunan albümün lansman konseri 15 Aralık'ta Bostancı Gösteri Merkezi'nde.

maNga, 'Antroposen 002' albümüyle müzikte çığır açacak

Türk alternatif rock müziğinin MTV ödüllü, Eurovision ikincisi grubu maNga 20 yıldır bu tarzın öncülüğünü yapmaya devam ediyor.  Bugüne dek 6 albüm ve 8 single’a imza atan grubun 2021’de yayınladığı ‘Antroposen 001’ büyük ses getirmişti. Bu albümde Yunus Emre’nin şiirlerinden ilham alan grup çıktığı yolda ilerlemeye devam ederek yine aynı ilhamla ‘Antroposen 002’ albümünü hazırladı.

Üç şarkı ve üç geçişten oluşan albümün en ilgi çeken parçalarından biri olan ‘6000 Years Ago’nun ikinci kıtası Yapay Zeka ile yazıldı.

Grup bu şarkıda Edgar Allen Poe’nun şiirlerinden ilham aldı. Rus besteci ve piyanist Aleksandr Skryabin’in mektupları ‘Ben’ adlı parçanın ana metnini oluşturdu. maNga’nın gitaristi Yağmur Sarıgül’ün prodüktörlüğünü üstlendiği albümdeki şarkılar grubun pandemi döneminde geliştirdiği progresif tarzın devamı niteliğinde.

Ferman Akgül, Yağmur Sarıgül, Cem Bahtiyar ve Özgür Can Öney’den oluşan maNga’nın ‘Antroposen 002’ albümünün lansman konseri 15 Aralık Bostancı Gösteri Merkezi’nde…

3 milyon liralık klip

Albümdeki 3 şarkıya birden Pancake Stüdyoları, manga ve DMC iş birliğinde klip çekildi. 10 dakikalık bir kısa film niteliği taşıyan klip için maNga sahnesi ilk defa stüdyo ortamında, uzaktan kumanda ile hareketi sağlanabilen ve kameralar ile senkronize olan, pistonlu bir platform üstüne kuruldu. Hazırlık süreci 6 ay süren klibin bütçesi ise 3 milyon TL.

‘Antroposen 002’ dünyasında yer alan 3 şarkının ardı ardına yer aldığı video klip Türkiye'de ilk kez, dünyada da sayılı kez denenmiş olan bir teknikle gerçek zamanlı animasyon kayıtlarından oluşuyor. Dünyanın en önemli oyun motorlarından birisi olan ‘Unreal Engine’ teknolojisinin de kullanıldığı video klibin hikayesi grubun solisti Ferman Akgül’e ait. 

Yönetmenler Ferman Akgül, Doğan Sarıgüzel ve Adem Doğan ile Pancake ekibinin vizyonu birleşince ortaya maNga'nın Antroposen çağını kusursuz bir şekilde anlatan bir dünya çıktı. Klipteki 3D figürlerin hareketlerini ‘motion track’ teknolojisi kullanarak dans sanatçısı Demet Ulusoy belirledi.