Mercan Dede Ensemble & Sabahat Akkiraz, 5 Ağustos'ta Maxımum Uniq Açıkhava'da

Sufi müziğini doğuya ait etnik enstrümanlar ve batının elektronik müzik formuyla harmanlayan dünyaca ünlü müzisyen, besteci, yapımcı ve dj Mercan Dede, Türk Halk Müziği'nin değerli sanatçısı Sabahat Akkiraz ile birlikte, uzun bir aradan sonra ilk kez BKM Yaz Etkinlikleri kapsamında Maximum Uniq Açıkhava'da olacak.

Mercan Dede Ensemble & Sabahat Akkiraz, 5 Ağustos'ta Maxımum Uniq Açıkhava'da

Yepyeni bir proje ile müzikseverlerle buluşmaya hazırlanan sanatçılardan Mercan Dede gerçekleştirecekleri ortak konser için “Uzun bir aradan sonra 5 Ağustos Cumartesi akşamı Maximum Uniq Açıkhava’da müzikseverlerle buluşmak için büyük heyecan duyuyorum. Sesi ve sanatı ile her zaman ilham veren büyük usta Sabahat Akkiraz ile birlikte gerçekleşecek bu ortak konserde buluşmak üzere” yorumunda bulunurken, Türk Halk Müziği’nin usta yorumcusu Sabahat Akkkiraz bu özel proje için “Doğu ve batı müziğini birleştirdiğimiz çok özel bir repertuarla sizlerle birlikte olacağız. 5 Ağustos’ta görüşmek üzere” dedi.

Proje hakkında

"MERCAN DEDE ENSEMBLE”, akustik ağırlıklı performanslarla Doğu'ya özgü Sufi müziğinin ilâhi geleneğini çağdaş müziğin tınılarıyla incelikli bir şekilde harmanlayarak eski ile yeniyi, Doğu ile Batıyı birleştiriyor. Sufi inancına yürekten bağlılığıyla tanınan Dede, Sufi makamların derinliğine ve özgün bestelerin tını ve ritimlerine getirdiği ilahi boyutu isimsiz müziğinde yansıtıyor.

Mercan Dede’nin uzun yıllardır birlikte çalıştığı dünyaca ünlü müzisyen Ludovıco Einaudi ‘nin 12 eserini yeniden yorumladığı Ludovico Einaudi, Mercan Dede Reimagined projesi geçtiğimiz sene Universal tarafından yayınlanarak müzik çevrelerinde büyük övgüler topladı.

Sabahat Akkiraz, müzik yolculuğunda ‘ustalarım’ dediği Musa Eroğlu, Arif Sağ, Aşık Daimi, Davut Sulari, Muhlis Akarsu gibi isimlerle çalışmış ve albümlerinde çoğunlukla kendi derlediği türküleri, deyişleri ve uzun havaları seslendirmiştir. Seslendirdiği derlemeleri dışında yüzlerce derlenmiş eseri de arşivinde bulunmaktadır.

5 Ağustos’ta Maximum Uniq Açıkhava’da uzun bir aradan sonra seyirciyle buluşacak olan “Mercan Dede Ensemble & Sabahat Akkiraz” derin, büyülü ve farklı dünyaları, müziğin evrensel gücüyle bir araya getirecek.

“İş Bankası kartlarına %10, Privia Black ve Maximiles Black’e %20 indirim uygulanacak konserin biletleri satışta.