Müzik dünyasında kaset yeniden popüler oldu, satışlar artıyor

Plaklarla başlayan nostalji rüzgarı hızını artırıyor. Bir döneme damga vuran kasetler yeniden revaçta… Dijital müzik paylaşımının ve dinlenmesinin artmasına rağmen son yıllarda popüler hale gelen plakların satış rakamları her geçen gün artarken, İngiltere'de kaset satışları da son 20 yılın zirvesine çıktı.

Müzik dünyasında kaset yeniden popüler oldu, satışlar artıyor

Müzikseverler son dönemde geleneksel formatlara geri dönüş yaparken İngiltere’den gelen resmi kaset satış rakamları ise şaşkınlık yarattı.

İngiliz Fonografik Endüstrisi (BPI) güncel verileri paylaştı ve kaset satışlarının arttığına dikkat çekti. Resmi verilere göre İngiltere’de 2022 yılında yaklaşık 195 bin kaset satıldı. Bu önceki yıla göre yüzde 5.2’lik bir artışa işaret etti.

Yapılan açıklamada Arctic Monkeys’in The Car isimli albümü yılın en çok satan kaseti olurken Harry Styles’ın Harry’s House isimli albümü de en çok satan ikinci albüm oldu.

Florence and the Machine’in Dance Fever isimli  albümü ise yılın en çok satan kaseti oldu.

1960’larda ortaya çıkan ve uzun yıllar boyunca müzik dinlemek isteyenlerin tercih ettiği kasetler 2000’li yılların başında gözden düşmüştü. (Sözcü)