Reyting sonuçları açıklandı (4 Aralık 2023)

4 Aralık 2023 tarihinde ekranlara gelen yapımların reyting sonuçları belli oldu. Total'de Esra Erol'da ve AB'de MasterChef Türkiye All Star birinci oldu.

Reyting sonuçları açıklandı (4 Aralık 2023)

4 Aralık Pazartesi günü yayınlanan programların reyting sonuçları açıklandı.

Total’de 1. sırada atv’de izleyici ile buluşan Esra Erol'da, 2. sırada TRT 1’de ekranlara gelen Kudüs Fatihi Selahaddin Eyyubi, 3. sırada ise Star TV’de yayınlanan Ömer yer aldı.

AB’de 1. sırada MasterChef Türkiye All Star, 2. sırada Ömer, 3. sırada ise Kudüs Fatihi Selahaddin Eyyubi yer aldı.

Show TV’nin yeni dizisi Ne Gemiler Yaktım ilk bölümüyle Total’de 14. sırada, AB’de 14. sırada, ABC’de 12. sırada yer aldı.

Reyting sonuçları açıklandı (4 Aralık 2023)

Not: TİAK'ın aldığı karar nedeniyle reyting sonuçlarının detaylarını ve ilk 100 program sıralamasını yayınlayamıyoruz.

Reyting nedir?

Televizyon yayıncılığın vazgeçilmez bir unsuru olan reyting dilimize İngilizceden geçmiş bir sözcüktür. Kelime anlamı olarak reyting yani rating; derece, derecelendirme veya puanlama gibi anlamlara gelmektedir.

Ülkemizde daha çok televizyonla ilişkilendirilen reyting; izleniş, izlence anlamlarına da gelmektedir. Yani ülkemizde reyting deyince ilk akla gelen konu televizyon reytingidir. Bizdeki manasıyla reytingin bir diğer tanımı; “herhangi bir televizyon kanalının izlenme oranının tamamı” şeklindedir. Z kanalında yayınlanan A programının izlenme payının yüzdesi o programın ve kanalın reytingini belirler.

İzleyici ölçümü nedir?

İzleyici ölçümünün İngilizce karşılığı Audience Measurement olup, izlenme oranı, izlenme payı ve benzer verilerin sağlanması amacıyla yapılan ölçümlerin tümüdür.

 İzlenme oranı, izlenme payı nedir?

İzleyici oranı (reyting) ortalama izlenme oranıdır. Bir program diliminde veya zaman diliminde her dakikaya düşen ortalama pay.