Reyting sonuçları açıklandı (7 Haziran 2023)

7 Haziran 2023 tarihinde ekranlara gelen yapımların reyting sonuçları belli oldu. Total'de ve AB'de Kuruluş Osman birinci oldu.

Reyting sonuçları açıklandı (7 Haziran 2023)

7 Haziran tarihinde yayınlanan televizyon programlarının reyting sonuçları açıklandı.

Total izlenme oranlarında Atv'nin popüler dizisi Kuruluş Osman birinci sırada yer aldı. Atv'de yayınlanan Müge Anlı ile Tatlı Sert ikinci sırada yer alırken Esra Erol’da ise üçüncü sırayı elde etti.

AB izlenme oranlarında ise yine Kuruluş Osman birinci sırayı korudu. Star TV'de yayınlanan Çöp Adam ikinci sırada yer alırken Selçuk Tepeli ile Fox Ana Haber ise üçüncü sırayı elde etti.

Reyting sonuçları açıklandı (7 Haziran 2023)

Not: TİAK'ın aldığı karar nedeniyle reyting sonuçlarının detaylarını ve ilk 100 program sıralamasını yayınlayamıyoruz.

Reyting nedir?

Televizyon yayıncılığın vazgeçilmez bir unsuru olan reyting dilimize İngilizceden geçmiş bir sözcüktür. Kelime anlamı olarak reyting yani rating; derece, derecelendirme veya puanlama gibi anlamlara gelmektedir.

Ülkemizde daha çok televizyonla ilişkilendirilen reyting; izleniş durumu, izlence anlamlarına da gelmektedir. Yani ülkemizde reyting deyince ilk akla gelen konu televizyon reytingidir. Bizdeki manasıyla reytingin bir diğer tanımı; “herhangi bir televizyon kanalının izlenme oranının tamamı” şeklindedir. Z kanalında yayınlanan A programının izlenme payının yüzdesi o programın ve kanalın reytingini belirler.

İzleyici ölçümü nedir?

İzleyici ölçümünün İngilizce karşılığı Audience Measurement olup, izlenme oranı, izlenme payı ve benzer verilerin sağlanması amacıyla yapılan ölçümlerin tümüdür.

 İzlenme oranı, izlenme payı nedir?

İzleyici oranı (reyting) ortalama izlenme oranıdır. Bir program diliminde veya zaman diliminde her dakikaya düşen ortalama pay.