Reyting sonuçları açıklandı (7 Temmuz 2023)

7 Temmuz 2023 tarihinde ekranlara gelen yapımların reyting sonuçları belli oldu. Total'de Fox Ana Haber ve AB'de Kısmet birinci oldu.

Reyting sonuçları açıklandı (7 Temmuz 2023)

7 Temmuz tarihinde yayınlanan programların reyting sonuçları açıklandı.

Total'de 1. sırada Fox Ana Haber, 2. sırada TV8’de yayınlanan Masterchef Türkiye All Star, 3. sırada Fox TV’de yayınlanan Kısmet, 4. sırada TRT1’in yeni dizisi Hayatımın Neşesi yer aldı.

AB'de ise 1. sırada Kısmet, 2. sırada TRT1’de ilk bölümü yayınlanan Hayatımın Neşesi, 3. sırada Masterchef Türkiye All Star yer aldı.

Reyting sonuçları açıklandı (7 Temmuz 2023)

Not: TİAK'ın aldığı karar nedeniyle reyting sonuçlarının detaylarını ve ilk 100 program sıralamasını yayınlayamıyoruz.

Reyting nedir?

Televizyon yayıncılığın vazgeçilmez bir unsuru olan reyting dilimize İngilizceden geçmiş bir sözcüktür. Kelime anlamı olarak reyting yani rating; derece, derecelendirme veya puanlama gibi anlamlara gelmektedir.

Ülkemizde daha çok televizyonla ilişkilendirilen reyting; izleniş durumu, izlence anlamlarına da gelmektedir. Yani ülkemizde reyting deyince ilk akla gelen konu televizyon reytingidir. Bizdeki manasıyla reytingin bir diğer tanımı; “herhangi bir televizyon kanalının izlenme oranının tamamı” şeklindedir. Z kanalında yayınlanan A programının izlenme payının yüzdesi o programın ve kanalın reytingini belirler.

İzleyici ölçümü nedir?

İzleyici ölçümünün İngilizce karşılığı Audience Measurement olup, izlenme oranı, izlenme payı ve benzer verilerin sağlanması amacıyla yapılan ölçümlerin tümüdür.

 İzlenme oranı, izlenme payı nedir?

İzleyici oranı (reyting) ortalama izlenme oranıdır. Bir program diliminde veya zaman diliminde her dakikaya düşen ortalama pay.