Suna filmi, 18 Ağustos'ta vizyona girecek

Yönetmen Çiğdem Sezgin'in senaryosunu yazarak yönetmenliğini de üstlendiği,  başrollerini Nurcan Eren, Tarık Pabuççuoğlu ve Fırat Tanış'ın paylaştığı Suna, 18 Ağustos'ta Başka Sinema ile vizyona giriyor.

Suna filmi, 18 Ağustos'ta vizyona girecek

Suna, kadının yoksulluğu, kadına yönelik şiddet ve evlilik içi tacizi konu alan bir film…

Geçtiğimiz yıl, 29. Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali’nde “Seyirci Özel Ödülü”nü kazanan Suna, 59. Uluslararası Antalya Film Festivali’nde de “Özel Gösterim” bölümünde seyirci ile buluştu. Ayvalık Uluslararası Film Festivali “Özel Gösterim” ve 34. Ankara Film Festivali’nin Ana Yarışma bölümleriyle festival yolculuğunu sürdüren yapım, Moskova Film Festivali, Tatova Film Festivali, Manaki Brothers Film Festivali, Varna Love is Folly Film Festivali ve Mostra de Valencia Film Festivali’nin de seçkilerinde yer alıyor.

Suna, Türk, İspanyol, Bulgaristan ortak yapımı olarak Türkiye’de çekildi. Çiğdem Sezgin’in senaryosunu da yazarak beyaz perdeye aktardığı filmin çekimleri, kış aylarında Karadeniz’in kıyısında bir köyde gerçekleştirildi. Post prodüksiyonu İspanya'da yapılan Suna’nın görsel süpervizörü Bulgar görüntü yönetmeni Christo Bakalov. Film müziği olarak ise, İsviçre'de yaşayan keman virtüözü Prof. Dr. Kemal Afşin’in “Chant du Berger du Mont Ararat” adlı eseri kullanıldı.

Suna’nın yalnızlığına kuşlar, kederine ise Karadeniz’in dalgaları eşlik ediyor.

50'li yaşlarında hayatını yeniden düzenlemeye çalışan bir kadının hikayesi Suna. Hiçbir geliri yok. Evi olan ve halen yerel bir tersanede çalışan 70 yaşında dul bir adamla evlenmiştir. Hikaye, güzel hayallerle gerçekleşeceği umulan bir evliliğin, mutsuz bir evliliğe, erkek şiddetinin ve cinsel tacizin yaşattığı hayal kırıklıklarına uzanan sürecini işliyor. İnsan ilişkilerinin zorluklarına ve karmaşıklığına rağmen Suna'nın karakterleri umutla yaşamaya çabalıyor.

Elli yaşında, fakir ve kimsesiz, hiç bir geliri olmayan Suna, karısını yıllar önce kaybetmiş yaşlı bir adam olan Veysel ile evlenerek kalacak yer bulur. Veysel yetmişli yaşlarındadır. Sessiz bir köyde yalnız yaşamaktadır.  Suna, Veysel'le sevişmekten nefret eder. Huzursuz kalbi ne ona ne de yakınlarına huzur verir. Depresyona girer. Gizlice içki içmeye başlar. Bir barda tacize uğrar. Bir gazeteciye umutsuzca aşık olur ve hayat onu bilinmez bir yolculuğa çıkarır.

Künye

Senaryo: Çiğdem Sezgin

Yönetmen: Çiğdem Sezgin

Yapımcı: Betül Sezgin. Çiğdem Sezgin, Giovanna Ribes

Yardımcı Yapımcı: Christo Bakaloc

Yapım Şirketleri: Kule Film (Türkiye), Taranna Films (İspanya), Baky Films Ltd (Bulgaristan)

Görsel süpervizör: Bulgar görüntü yönetmeni Christo Bakalov

Oyuncular: Nurcan Erer, Tarık Pabuççuoğlu, Fırat Tanış

Festivaller ve ödüller

29. Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali, “Seyirci Özel Ödülü”

59. Uluslararası Antalya Film Festivali,  “Özel Gösterim”

Ayvalık Uluslararası Film Festivali, “Özel Gösterim”

34.Ankara Film Festivali, Ana Yarışma Bölümü

Moskova Film Festivali

Tatova Film Festivali

Manaki Brothers Film Festivali

Varna Love is Folly Film Festivali

Mostra de Valencia Film Festivali

26.Black Nights Film Festivali,  ‘Eleştirmenlerin Seçimi Yarışması’

71.IFFMH Mannheim Heidelberg Film Festivali,  ‘Yükselişte / Ana Yarışma’

Antalya FF Forum 'SUNA' projesi, 2021'de 'Antalya Film Forum'da 'Work in Progress' büyük ödülünü kazandı.

2017 Mannheim Film Festivali,  ‘SUNA’ projesi festival bünyesinde düzenlenen ortak yapım marketi ‘Mannheim Meeting Place’e seçilmiştir.