Twitter'ın yeni alternatifi Bluesky açıldı

Twitter'ın eski CEO'su Jack Dorsey'in Blusky adlı Twitter benzeri platformu açıldı. Peki gerçekten yeni alternatif mi? İşte detaylar...

Twitter'ın yeni alternatifi Bluesky açıldı

Twitter’ın eski CEO’su Jack Dorsey’in yeni platformu açıldı. Bluesky isimli yeni platform Twitter’a alternatif olarak kullanıcılara yeni bir deneyim sunacak. Bluesky şu an resmi web sitesi ve uygulama marketlerinde indirilebilir durumda olsa da herkesin giriş yapabileceği şekilde değil. Uygulamaya kayıt olmak ve giriş yapmak için e-posta adresinizi girmenizin ardından sırada beklemeye başlıyorsunuz. Bluesky’ın davet gönderdiği kişilerden olmanız halinde uygulamaya giriş yapabiliyorsunuz.

Gerçekten alternatif mi?

Twitter’a oldukça benzeyen bir tasarıma sahip Bluesky aslında düşünce olarak da oldukça benziyor. Yazı, fotoğraf ve video paylaşımı yapabildiğiniz uygulama Twitter’daki karakter sınırlamasına benzer şekilde bir sınırlandırmaya sahip. Platform da paylaştığınız içerikler 256 karakterin üstünde olamıyor.

Basit ve genel olarak mavinin hakim olduğu arayüzde Twitter’da olduğu gibi sol alt tarafta ana menü, orta kısımda keşfet ve sağ alt kısımda da bildirimler yer alıyor. Uygulamanın ismi de Twitter’a bir gönderme yapar gibi: Bluesky. Mavi gökyüzü anlamına gelen ad Twitter’ın mavi kuşuna gönderme barındırıyor olabilir.

Neden davet beklememiz gerekiyor?

Uygulama ilk etapta davet sistemi ile çalışacak. Yani uygulama yöneticilerinin istemediği kullanıcılar uygulamaya giriş yapamayacak. Bu ilk etap için kötü değil aksine güzel bir kayıt yöntemi. Uygulama yöneticileri bu yolu tercih ederek fake hesapların yayılmasını önlüyor olabilir. Bilindiği üzere yeni açılan uygulamalara herkes topluca giriş yaptığında ortada birçok fake hesap ve yalan haber dolaşması muhtemeldir. Bunun önüne geçilmek isteniyor olabilir.

Bluesky uygulamasına nasıl üye olabilirim?

Yukarıda da yazdığımız gibi uygulama sizi davet etmedikçe platforma üye olamıyorsunuz. Bu yüzden bir davetiyeniz olması gerek. Bunu Bluesky internet sitesi üzerinden talep edebilmektesiniz. Bluesky internet sitesine e posta adresinizi girip sistemde davetiye bekleyen kullanıcılar arasına katılabilmektesiniz.

Uygulamanın Twitter karşısında tutunup tutunamayacağı ise tam bir merak konusu. Çünkü Twitter 2006 yılında kurulmuş ve 17 yıldır sosyal medyanın nabzını tutmuş bir uygulama. Bugün ülke gündeminden dünya gündemine kadar geniş bir haber ağına sahip sayılı platformlar arasında. Ayrıca 206 milyon adette tekil aktif kullanıcıya sahip.

Fakat Bluesky platformunun da Twitter’a karşı büyük bir kozu var. Eski CEO Jack Dorsey. Jack Dorsey Twitter’ın bu ihtişamlı dönemine en yakından şahitlik etmiş birisi. Yani öncesinden büyük bir deneyimi var. Bluesky uygulamasını bu deneyimleri sayesinde daha üst noktalara taşıması çok olası. Tüm bu avantaj-dezavantajları ortaya koyduğumuzda şunu fark ediyoruz. İlerleyen süreçleri beklemeden sonucu göremeyeceğiz. (Shift Delete)