Usta oyuncu Can Gürzap hayatını kaybetti

Sinema, tiyatro, dizi oyuncusu, yazar ve eğitmen Can Gürzap, 79 yaşında yaşamını yitirdi.

Usta oyuncu Can Gürzap hayatını kaybetti

Tiyatro ve sinema sanatçısı Can Gürzap, 79 yaşında hayatını kaybetti.

Yarım asrı geçen sanat hayatında birçok oyun sahneye koyan Gürzap'ın vefatını Armağan Çağlayan, "Yattığınız yer nur olsun Can Bey. Huzur bulun..." ifadeleriyle duyurdu.

Can Gürzap kimdir?

İstanbul'da 1944'de dünyaya gelen sanatçı, ilk tiyatro eğitimini, kendisi gibi sanatçı olan babası Reşit Gürzap'tan aldı. 1962'de Kadıköy Maarif Koleji'ni tamamladıktan sonra, 1963'te Ankara Devlet Konservartuvarı Tiyatro Bölümüne başladı.

Gürzap, Milli Eğitim Bakanlığı'nın bursu ile Londra'da Central School of Speech and Drama'da hem oyunculuk eğitmenliği, ses nefes ve konuşma eğitimi ile reji eğitimi gördü. Türkiye'ye döndükten sonra Ankara Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümünde öğretmen, Devlet Tiyatrosu'nda da oyuncu ve yönetmen olarak çalışan usta oyuncu, 1978'de İstanbul Devlet Tiyatrosu kurucu müdürlüğüne atandı.

Aynı zamanda İstanbul Devlet Konservatuarı Tiyatro Bölümü'nün kuruluşunda yer aldı ve öğretmen olarak derslere girdi. Bu okulda 3 sene öğretmenlik yapan Can Gürzap, tiyatro müdürlüğü görevini 1980'e kadar sürdürdü. 1983'te Turgut Özakman zamanında yeniden bu göreve atandı ve 1986'da yeniden ayrıldı.

TRT'de radyoya birçok radyo tiyatrosu hazırlayan usta sanatçı, çevirmenlik ve senaryo yazarlığı da yaptı. Kurucusu olduğu doğru, güzel, etkileyici konuşma eğitimi veren Dialog adlı okulda da görev yapan Gürzap, Devlet Tiyatroları'nda 40'a yakın oyunda yönetmen ve oyuncu olarak görev aldı.

Sinema ve aralarında Kartallar Yüksek Uçar, Ateşten Günler, Yorgun Savaşçı, Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz ve Medcezir'in bulunduğu birçok dizide de yer alan Gürzap, Tiyatro Dialog adıyla kendi tiyatro topluluğunu da kurmuştu.

Kaynak: Gazete Oksijen