Betigül Ceylan

Televizyon ile dijital yer mi değiştiriyor?

Betigül Ceylan

Yani bunu düşünmek istemeyenlerdenim aslında. :))))

Çünkü; 

Benim için televizyonun yeri çok büyük gerçekten. Doğduğum büyüdüğüm şehir Samsun’a ilk televizyon geldiğinde, ben çok küçüktüm. İlk, halamlar almıştı. Ve ben her gece halamlara gitmek istiyordum. Çünkü büyülenmiştim televizyona.

Bakmakla doyamıyordum. Babamdan televizyon almasını istiyordum ama babamın o dönem hastalanıp ameliyat olacağı tutmuştu. ( Büyüdüğümde öğrenecektim ki, babam ciddi bir tehlike atlatmıştı.) Derken bir gün; yüzümde, kollarımda sonra bütün her yerimde kırmızı döküntüler dökmeye başladım. Doktora götürdüler ve stres kökenli olduğu söylendi.

Annem benimle konuştuğunda anlayacaktı ki, derdim televizyondu. :) Ve babam ameliyatlı helde iken zar zor yürüyerek gitti ve eve televizyon geldi... O günü hiç unutamıyorum! Müthişti, büyüleyici idi... O gün bu gün o büyüdeyim işte. :)

Bilgisayarlar ve dijital platformlar da aynı şekilde büyülemişti beni ama ne yalan söyleyeyim, kolay kolay TV'lerin önüne geçeceğini de düşünmemiştim.

Dijital için ilk işler çekilmeye başladığında nerdeyse deneysel tarzda ve bilinmeyen oyuncular ile düşük bütçelerle çekilmeye çalışılıyordu. 

Eee, ben de bilinmeyen oyunculardan olduğum için dijital işi için opsiyon istendiğinde bütçeler konuşulurken “İş dijitale o yüzden çok bütçe yok” denirdi.  

Ve araştırmalar gösterdi ki; dijital mecralar böyle emekleme dönemindeyken, televizyonlar da dijitalin ekmeğine yağ sürercesine birbirine benzeyen, izleyiciye resmen dayatılan kötü projelerle; öncelikle gençleri, ardından interneti kullanabilen sosyo ekonomisi müsait kesimi ve şimdi de nerdeyse halkı kaybetmek üzere kaldı.

Dijitalde rekabet çok olduğu için; iyi senaryolar, güçlü kadrolarla iyi işler üretmeye önem verdiler. Ve yine araştırmalar gösteriyor ki, bu çabaları karşılık gördü; yükselişteler! 

Çok yakında bütçeler konuşulurken “İş televizyonda, o yüzden bütçe düşük” denmeye başlayacak vallahi. :)))

Alışveriş yapan kesimin TV izleme alışkanlıkları araştırıldığında da dijitaldeki işleri izlediğini gören reklam verenler; reklamlarını digitale kaydırmaya başladılar.

Televizyona reklam verenler de git gide bütçe düşürürlerse şaşırmam yani...

İzleyicilerini dijitale kaçıran televizyon sahipleri ne düşünüyor acaba? 

Yazarın Diğer Yazıları