Çiğdem Avcu

Müşteriyi elde tutma stratejileri

Çiğdem Avcu

Bir önceki yazımda marka vaadi ve bu vaadi geliştiren bazı stratejilerden bahsetmiştim.  Başarılı bir iş kurmak ve mevcut işi büyütmek için yeni müşteri kazanmanın yanı sıra mevcut müşterileri elde tutmak da çok önemli…

Müşteriyi elde tutma, mevcut tüketicileri tutma eylemidir. İş dünyasında mevcut müşterileri elde tutmak, onları sadık ve tekrar eden alıcılara dönüştürür. Müşterilere tutunabilmek satışlarınızı ve kârınızı arttıran en önemli faktördür. 

Müşteri kazanımı ise yeni tüketiciler getirmek için uygulanan süreçleri içerir ve işin büyümesi için ilk sırada gelir. Bir sonraki adım ise; mevcut müşterileri tekrar satın almaya teşvik etmek için müşteri tutma stratejileri oluşturmaktır.

İşinizi büyütebilmeniz için ihtiyacınız olan müşterileri elde tutma konusunda, sizlere 6 güçlü stratejiden bahsedeceğim…

1. Olumlu Bir Müşteri Deneyimi Yaratmaya Odaklanma

Bir müşterinin satın alma işlemi sırasında sahip olduğu hizmet ve deneyim, işletmenizi desteklemeye devam edip etmeyeceklerini belirler. Tüketicilerinizin geçtiği süreçlerin mümkün olduğunca sorunsuz olmasını sağlayın. Müşteriler, kendilerine iyi davranan şirketleri hatırlayacak ve onlara sahip çıkacaklardır.

2. Müşteri Sadakat Programlarını Uygulayın

Müşteri sadakat programları, satın alma sıklığını artırmak için etkin bir şekilde kullanılan elde tutma programları olarak da adlandırılır. Tüketicilerinizi ödüller karşılığında tekrar satın alma yapmaya teşvik etmek için sadakat programları oluşturun. Müşteri hesapları oluşturmaya yönlendirerek bu çalışmaya başlayabilirsiniz. 

3. İletişimde Kalın

Mevcut müşterilerinizle iletişim halinde olmak sizi akılda tutar. Tüketicilerinize e-posta yoluyla sürekli olarak ulaşın. E-posta, pazarlama ve elde tutma için etkili bir araçtır. Özel teklifler, ürün veya hizmet güncellemeleri, doğum günü tebrikleri veya sadece tüketicilerinize merhaba demek için e-postalar gönderebilirsiniz. 

4. Sürekli Müşterilerinizi Takdir Edin

Müşterilerinizin her zaman rakiplerinize geçme olasılığı olduğunu unutmayın. Tüketicilerinizi takdir etmek, kalıcı müşteriler kazandıran en önemli memnuniyet stratejisidir.

Markanızı seçtikleri için onlara teşekkür notları göndermek veya hediyeler, özel indirimler, ücretsiz ürünler ve özel teklifler gibi ödüller vermek onlara değer verdiğinizi ve satın alımlarını takdir ettiğinizi gösterir.

5. Geri Bildirim İsteyin 

Birçok işletme, müşterilerini dinlemediğinde kaynaklarını kaybeder. Tüketicilerinizin fikrini sormak her zaman iyi bir harekettir. Düşüncelerinin şirketiniz için ne kadar önemli olduğunu bilmelerini sağlayın. 

Sadece ürünlerinizi pazarlamaya odaklanmayın. Sorunları önemseyin. Tüketicilerinizin hangi çözümlere ihtiyaç duyduklarını ve onlara nasıl yardımcı olabileceğinizi öğrenmek için onlara ulaşın.

6. Güçlü Çalışan Bağlılığı Oluşturun

Çalışan bağlılığı, müşteriyi elde tutma oranını belirler. Çalışanlarınız ne kadar mutluysa, müşterileriniz o kadar memnun olur. 

Çalışanlarınızın verimli bir şekilde çalışması için ihtiyaç duydukları kaynaklara sahip olduğundan emin olun. İşlerini iyi yaptıklarında takdir edin ve övgüde bulunun. İnsanlar belirli eylemleri gerçekleştirdikleri için iltifat aldıklarında, onları tekrarlama olasılıkları daha yüksektir.

Yazarın Diğer Yazıları