Mehmet Şahincileroğlu

Emanet, yoluna devam edecek

Mehmet Şahincileroğlu

Başrollerinde Halil İbrahim Ceyhan ve Nana Stambolishvili’nin olduğu Emanet, yeni sezonda da ekranlarda olacak.

Güzel haber, dizinin yurtdışı dağıtımcısı Eccho Rights’tan geldi. Ayhan Özen ile Serkan Mut’un yönetmenliğini yaptığı Karamel Yapım imzalı Emanet, Cumartesi ve Pazar akşamları yayınlanıyor.

Senaryosunu Başak Yazı Odası’nın kaleme aldığı Kanal 7’nin sevilen dizisi, sonbaharda 4. sezonuna başlayacak.

Dizinin kadrosunda Berat Rüzgar Özkan, Melih Özkaya, İpek Arkan, Sevda Karabulut, Ferda Işıl, Hülya Aydın, Ömer Gecü, Burhan Ökmen, Binnaz Ekren, Oğuz Yağcı, Zeynep Naz Eyüboğlu, Mehmet Ali Aslan, Özge Ağyar, Volkan Yıldırım, Erman Ersoy, Merdan Kardan, Seda Dadaşova gibi isimler yer alıyor.

Haber

***

Eurovision 2023’ü Kazanan İsveç oldu

Sunuculuklarını Graham Norton, Hannah Waddingham, Julia Sanina ve Alesha Dixon’ın yaptığı 67. Eurovision Şarkı Yarışması, İngiltere’nin Liverpool kentinde düzenlenen final gecesiyle tamamlandı.

Büyük çekişmeye sahne olan yarışmanın finalinde Loreen, 583 puan alarak Tattoo şarkısıyla İsveç’e birinciliği getirdi. 2012 yılında da birinci olan Loreen, İsveç’e 2 kez zafer kazandıran ilk kadın oldu.

Geçen sene ‘Stefania’ isimli şarkıyla 439 puan alan Ukrayna, yarışmaya ev sahipliği yapmaya hak kazanmıştı ancak Rusya ve Ukrayna arasında devam eden savaş nedeniyle Eurovision, bu yıl İngiltere’de gerçekleştirildi. Böylece, Eurovision tarihinde ilk kez yarışma, şampiyon dışındaki bir ülkede düzenlendi.

Türkiye, Sertab Erener’in 2003 yılındaki zaferinden sonraki yıllarda 7 kez ilk 10’da yer alma başarısını gösterdi ancak Eurovision formatını ve jüri oylarını adaletsiz bulan Türkiye, 2012 yılından itibaren yarışmaya katılmama kararı aldı.

Eurovision’a ilk olarak 1975 yılında Semiha Yankı’nın ‘Seninle bir dakika’ isimli şarkısıyla katılan Türkiye, İsveç’in başkenti Stockholm’de düzenlenen yarışmada yalnızca 3 puan alabilmişti. Sonraki 3 yıl yarışmaya katılmayan Türkiye, 1978 yılında Nilüfer ve Nazar’ın ‘Sevince’ isimli şarkısıyla yarışmaya geri dönmüş ve 12. olmuştu.

Haber

***

Disney Plus’ın abone sayısı düştü

Disney, 2023 yılının ilk çeyrek raporunu açıkladı. Buna göre, platformun abone sayısı 161.8 milyondan 157.8 milyona geriledi.

Dünya genelinde 4 milyon abone kaybeden platformun üye sayısının 163.1 milyon civarına çıkması beklenirken tersi bir durumun yaşanması şaşırttı.

Disney ayrıca, 1.5-1.8 milyar dolar tasarruf hedefiyle gerekli değerlendirmeyi yaptıktan sonra 3. çeyrek içinde platformlarından içerik çıkaracak.

Daha önce de 7 bin çalışanını kademe kademe işten çıkaracağını açıklayan Disney, işten çıkarmalara da başladı.

Haber

***

Yalı Çapkını, 3 ülkeye daha satıldı

Başrollerini Afra Saraçoğlu, Mert Ramazan Demir ve Çetin Tekindor’un paylaştığı Yalı Çapkını, Latin Amerika’da yayılmaya devam ediyor.

Dizinin uluslararası dağıtımını üstlenen Eccho Rights, yeni anlaşmaları duyurdu.

Amerika’da İspanyolca yayınlanacak olan dizi, ayrıca Paraguay (Telefuturo), Meksika (Imagen) ve Panama’ya (Telemetro & RPC) da satıldı.

OGM Pictures imzalı Yalı Çapkını, Cuma akşamları Star TV’de ekrana geliyor.

Haber

***

Kar ve Ayı, ödüle doymuyor

Selcen Ergun’un ilk uzun metrajlı filmi ‘Kar ve Ayı’dan bir güzel haber daha geldi. Dünya prömiyerini 47. Toronto Uluslararası Film Festivali’nde yapan film, Amerika’nın en köklü festivallerinden 66. San Francisco Uluslararası Film Festivali’nde ‘Yeni Yönetmenler Ödülü’nü aldı.

Ödül, çalışması özgün sanatsal duyarlılık ve vizyon sergileyen uluslararası bir yönetmene veriliyor. Jüri, gerekçeli kararında ‘Kar ve Ayı’nın Selcen Ergun’un atmosfere, gerilime ve karakter gelişimine keskin ve incelikli bakışını yansıttığını ve onun hassas yönetimi sayesinde ana karakter Aslı, bitmek bilmeyen bir kışta gerçeği ararken izleyicinin de onunla birlikte ürperdiğini belirtti.

Selcen Ergun’un senaryosunu Yeşim Aslan’la beraber yazdığı, psikolojik gerilim unsurları taşıyan ‘Kar ve Ayı’da kışın bitmek bilmediği uzak bir kasabaya atanan genç bir hemşirenin oradaki erk ilişkileri, sır ortaklıkları ve şüpheyle yüzleşme hikayesi anlatılıyor.

Merve Dizdar ve Saygın Soysal’ın başrollerinde yer aldığı filmin kadrosunda Asiye Dinçsoy, Erkan Bektaş, Derya Pınar Ak, Onur Gürçay ve Muttalip Müjdeci gibi isimler bulunuyor.

Kar ve Ayı, 59. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde En İyi İlk Film ile En İyi Kadın Oyuncu ödülleri, Belgrad Uluslararası Film Festivali’nde Eleştirmenler Ödülü, Brüksel Cinemamed Uluslararası Film Festivali’nde de Cineuropa Ödülü’nü kazanmıştı.

Haber

***

TRT Diyanet Çocuk yayına başladı

TRT, en çok seyredilen çocuk kanalı TRT Çocuk’un ardından yeni bir kanal daha açtı.

Diyanet İşleri Başkanlığı ile TRT Genel Müdürlüğü arasında 29 Nisan 2021 tarihinde imzalanan işbirliği protokolü çerçevesinde TRT Diyanet kanalı bünyesinde kurulan TRT Diyanet Çocuk, ilk test yayınıyla yayıncılık hayatına başladı.

‘Kalplere Yolculuk’ sloganıyla yola çıkan kanal, çocuklar için dini animasyon çizgi diziler üretecek. İlk etapta 24 orijinal içerik ile test yayınına başlayan kanalın programları, TRT’nin dijital platformu tabii’den de izlenebilecek.

TRT Genel Müdürü Mehmet Zahid Sobacı, TRT Diyanet Çocuk’un vatan, millet, bayrak, din, dil, aile gibi ortak değerleri, çocuklara yaş, algı düzeyi ve ihtiyaçlara göre hazırlanmış yapımlarla anlatacağını ifade etti.

Haber

Yazarın Diğer Yazıları