Yeşilçam'ın usta oyuncularından Tunç Oral vefat etti

84 yaşındaki usta oyuncu Tunç Oral'ın 2 gün önce hayatını kaybettiği öğrenildi. Acı haberi, ses sanatçısı ve yazar Onur Akay duyurdu.

Yeşilçam'ın usta oyuncularından Tunç Oral vefat etti

Duyurduğu ölüm ve hastalık haberleri nedeni ile magazin camiasında “Felaket Tellalı” lakabı ile ünlenen ses sanatçısı ve yazar Onur Akay, “Türk Sineması’ndan sessiz sedasız bir gidiş daha!” başlıklı yazısıyla, Yeşilçam’ın jönlerinden 84 yaşındaki Tunç Oral’ın hayatını kaybettiğini duyurdu.

Cenaze bilgilerini de paylaşan Akay, “Türk Sineması’ndan sessiz sedasız bir gidiş daha! Yeşilçam’ın jönlerinden Tunç Oral’ı, 20 Eylül Salı günü kaybettik. Geçirdiği bir rahatsızlıktan dolayı hayatını kaybeden Oral’ın cenazesi, 22 Eylül 2022 Perşembe günü, Antalya Türbeli Camii’nde öğle vakti kılınacak cenaze namazını müteakip Türbeli Mezarlığı’nda toprağa verilecek. Sinema camiasına ve ailesine sabırlar dilerim.” ifadelerini kullandı.

Tunç Oral kimdir?

15 Mart 1938′de İstanbul’da doğan sanatçı 1964 yılında Ses Dergisi’nin yarışmasında birinci olduktan sonra oyunculuğa başladı.

Rol aldığı sinema filmleri arasında Beş Şeker Kız, İstanbul’un Kızları, Gurbet Kuşları, On Korkusuz Kadın, Yakut Gözlü Kedi, Sokakta Kan Vardı, El Kızı, Ayşem, Ferhat ile Şirin gibi filmler var.

Asıl adı Tuncer Akoral olan usta oyuncu, eğitimini Haydarpaşa Lisesi'nden mezun olarak tamamladı ve ardından gazetecilik okudu. Halter sporuyla da ilgilenen Tunç Oral, bu dalda Türkiye rekoru kırdı ve milli oldu.

Bir dönem tercümanlıkta yapan ünlü oyuncu daha sonra sinemaya geçerek oyunculuk ve yapımcılık yaptı. Usta oyuncu son olarak Muhteşem Yüzyıl isimli dizide oynamıştı.