Yönetmen Jean-Luc Godard'ın ölüm nedeni açıklandı

91 yaşındaki ünlü yönetmen Jean-Luc Godard'ın yaşamını, hekim destekli intihar yöntemiyle sonlandırmayı seçtiği açıklandı.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Magazin Mahallesi - Mehmet Şahincileroğlu

Avrupa’da savaş sonrası sinemada devrim yaratan Fransız-İsviçreli yönetmen Jean-Luc Godard’ın avukatı, yönetmenin ölüm nedeninin hekim destekli intihar olduğunu doğruladı.

Godard’ın temsilcisi Patrick Jeanneret, AFP’ye verdiği demeçte, ünlü yönetmenin gönüllü olarak ayrılmak için İsviçre’de hukuki yardıma başvurduğunu çünkü birden çok hastalığa yakalandığını söyledi.

Godard’ın eşi İsviçreli film yapımcısı Annie-Marie Miéville de evde huzur içinde öldüğünü açıkladı.

Fransız gazetesi Libération, aileye yakın bir kaynaktan alıntı yaparak şunları söyledi: “Hasta değildi, sadece bitkindi. Bu yüzden bitirme kararı almıştı. Bu onun kararıydı ve bilinmesi onun için önemliydi.”

Libération’ın haberine göre; Godard, 2014’te Cannes Film Festivali sırasında ölümle ilgili görüşleri sorulduğunda şunları söylemişti:

“Eğer çok hastaysam, bir el arabasıyla sürüklenmek gibi bir arzum yok…”

Fransa’da yasa, doktorların ölümcül hastaları ölene kadar uyuşturmalarına izin veriyor, ancak hekim destekli intihara izin vermiyor.

1930’da Paris’te Fransız-İsviçreli bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen Godard, son yıllarını İsviçre’nin Rolle köyünde geçiriyordu.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN