Zihine kontör yükleme metodu - Ayşin Bujur

Zihine kontör yükleme metodu


Hem beynin nörolojik yapısı hem de hücresel işleyiş biçimi düşüncenin duyguya ve duygunun da bir davranış haline dönüşmesine elverişli bir yapıda tasarlanmıştır.

“Şikâyet eden insan” durumundan “ŞÜKÜR EDEN İNSAN” durumuna geçme işleminde de aynı yol izlenir. İstenmeyen durumun çökertilmesi ve istenen durumun oluşturulması için bir dizi basit çalışma yapmak gerekir.

Bu işlemin gerçekleşip gerçekleşmediğini test etmek için de gün içinde ne kadar dirençle karşılaştığınıza bakmak yeterlidir. Ya da ne kadar içerleme, üzüntü ve pişmanlık hissettiğinize.

Önce tekniği kısaca anlatayım. Olumlu bir duyguyu hissettiğinizde bir yumruğunuzu sıkın. Sonra bu duygunun bedeninizin neresinde oluştuğuna bakın. (Kalbinizde mi yoksa midenizde mi? Ya da nedereyse. Çünkü genellikle bu duygular temel çakra bölgelerinde oluşur.) Ardından dikkatinizi bu duygunun verdiği sıcaklığa verin (örneğin, ilık, sıcak v.s gibi). Bu arada birden ona kadar bir sayıyı düşünün ve bir renk hayal edin. Bu işlem yaklaşık 15- 20 saniye sürer. Sonra yumruğunuzu açın. Çalışma bu kadar. Fakat bunun günde en az üç kere tekrar etmeniz gerekir.

İstenmeyen tutumlar da aynı yolla oluşmuşlardı.

Ve her tetikleyici görüntü, ses ya da koku otomatik olarak aynı olumsuz şeyleri hissetmenize yol açar.

Bu yükleme işlemi için mutlaka olumlu şeylerin olmasını beklemeniz gerekmez.

Örneğin beş ayrı konuda bilinçli olarak yapacağınız yüklemeler olumlu bir düşünce yapısına kavuşmanız açısından epeyce işinize yarayabilir:

1 - Birinci konu sahip olduğunuz ve kullanmaktan hoşlandığınız bir eşya olsun. Örneğin bir kalem, giysi veya çanta. Bu eşyaya bakıp, hatta ona dokunup size hissettirdiği duyguyu oluştururken yukarıdaki işlemi yaparsınız. İşlem bitince bilin ki müteşekkir hesabınıza bir puanlık elektriksel bir akım yatırmış oldunuz.

2- Sonra sıra ikinci konuya gelir. Şimdi de yaşamınızda "iyi ki var!” dediğimiz bir insanı düşünün. Onun varlığı kalbinizi sıcak bir duyguyla dolduruyor. O insanın yüzünü getirin aklınıza, sesini hatırlayın ve size verdiği pozitif duyguyu. Ve tam o sırada yine yukarıdaki yükleme işlemini yapın.

3- Üçüncü yükleme konunuz bir başarı anınız olsun. Başkaları için değil, sizin için başarı olan bir deneyimi düşünün. Bunun ille de çok büyük ve görkemli olması gerekmez. Sadece sizi gururlandırmış olması yeterlidir. O ani düşünün tekrar. O anda gördüklerinizi görün tekrar, işittiklerinizi işitin; duyguyu hissettiğinizde sıkın yumruğunuzu. İşte müteşekkir olma hesabiniz kabarmaya başladı bile.

4- Dördüncü konu, sahip olduğunuza inandığınız bir erdeminize ilişkin. Örneğin siz dürüst bir insansınız. Deneyimlerinizden bunu biliyorsunuz. O anlardan birini hatırlayın ve orada olun. Sesleri tekrar duyun, konuşmaları hatırlayın, renkleri görün açık ve berrak bir biçimde. Veee yumruğunuzu sıkın; tabii yine bedeninizin aynı noktasında, aynı rengi ve aynı sayıyı düşünerek. İşte sizin müteşekkir hesabınızın numarası!

5- Son konu için de, bir yeteneğinizi hatırlayın. Belki güzel konuşuyorsunuz, belki lezzetli yemekler yapıyorsunuz ya da sesiniz çok güzel. Ve iyi şarkı söylüyorsunuz. Hemen bu özelliğinizin bir yetenek olduğuna hangi nedenlerle karar verdiyseniz içsel bir gözlem olarak onları yeniden yaşayın. O andaki duyguyu, gururu ve güveni hissedin. Ardından sıkın yumruğunuzu ve yine aynı rengi ve aynı sayıyı düşünün.

Zaten beşinci yüklemeyi yaparken kendinizi çok iyi hissettiğinizi fark edeceksiniz. Böylece müteşekkir olma hesabınız için kalıcı bir birikim sağlamış oldunuz.

“Kurban İNSAN” durumundan "özgür İNSAN” durumuna geçebilmek için belirli bir yoğunluğun oluşması gerekir. Buna yüz üzerinden en az yetmiş gibi bir seviyeye gelmek gibi görebilirsiniz. Bunu da hayatınıza akmaya başlayan bollukla test edebilirisiniz.

Bu beş adımlık çalışmayı aşağıdaki şemayla daha anlaşılır hale getirebiliriz:

Bu işlemi 21 GÜN denemeden işe yarayıp yaramadığına karar vermeyin. Deneyin ve görün sonuçlarını. Sonra baktiniz iyi sonuçlar alıyorsunuz bunu daha da geliştirebilirisiniz.

Nasıl mı? Şöyle:

Bu kez de her bir adımdaki konuyu çoğaltın. Yani başka yeteneklerinizi, erdemlerinizi düşünün, başka sevdiğiniz insanları, başka başarılarınızı. Bunları da yine müteşekkir olma hesabınıza ekleyin. Yani bedeninizin aynı noktasına odaklanın, yumruğunuzu sıkarken aynı rengi, aynı sayıyı gözünüzün önüne getirin.

Uygulamaya istekli olanlar için, bir sonraki aşamada işlem şöyle sürdürülür.

Bu işlemleri yirmi bir gün boyunca yapın; hayatınıza giren her yeni ve her güzel şeyi gerçekleşir gerçekleşmez, yani hemen o anda hesabınıza yüklemiş olursunuz.

Emin olun bu pozitif farkları bulmakta hiç zorlanmayacaksiniz.

Bir süre sonra artık hayatınızın kendisi zaten pozitif hatırlaticılarla dolu olacağından ve artık zihniniz otomatik olarak istenen biçimde çalışmaya koşullanacağından artık ekstra bir şey yapmanıza gerek kalmayacaktır.

Başlangıçta bu farklar küçük olabilirler. Fakat siz onlara odaklanıp yükledikçe giderek büyüyecek ve çoğalacaklar.

Sağlıcakla kalın!!

[email protected]

YAZIYI PAYLAŞ!

YAZARIN SON 5 YAZISI
11Haz

Negatif insanları sevmiyorum

18May

Zihine kontör yükleme metodu

26Nis

Kadın mı, erkek mi?

25Mar

Karma yasalar

18Mar