Mehtap Güzey Özcan

Tarihi bir konukseverlik ile Cunda Despot Evi…

Mehtap Güzey Özcan

Haber

Yaşanmışlıklara gözlerinizi açacağınız Cunda Despot Evi, geçmişe ve bir dolu anıya sessizce ev sahipliği yapmış, tarihe hayat veren 28 farklı odasıyla her detayı özenle düşünülmüş, eşsiz deneyimlerin başladığı bir ev, bir otel…

Tarihten kopup gelen rüzgârların anılarını biriktirdiği; bakımsızlığa, doğaya ve bilhassa zamana karşı ayakta durmayı başaran Cunda Despot Evi, inşa edildiği günden bu yana Ayvalık’ın en önemli sembolü…

Haber

1862 simgesel bir yapı

Yunanistan’ın devlet olduğu gün Rum halkının sevinçten verdiği bağışlarla, Yunan egemenliği altındaki doğum yeri olan Cunda’ya gelen “Despot” (din adamı), 1862 yılında Despot Evi olarak bilinen binayı inşa ettirmiştir.

Despot’un ölümünden sonra Osmanlı Devleti, Despot Evi’ni Sine Kilisesi’nden satın alarak Hükümet Binası olarak kullanmaya başlamıştır.

Haber

“Öksüzler Yurdu” olarak kullanılmaya başlanan yapı, Kurtuluş savaşının kazanılmasıyla mübadele ile gelen Türkler tarafından hem ilkokul hem de öksüzler yurdu olarak hizmet vermeye devam etmiştir.

Öksüzler yurdu yeni binasına taşınınca Despot Evi terkedilmiş, metruk hale gelen ve yıllar içerisinde depremler, yangınlar, yağmalamalar geçiren bina, özellikle öksüzler yurdu ve ilkokul olarak kullanıldığı dönemde özgün yapıya yapılan uyumsuz müdahalelerle deformasyona uğramıştır.

Haber

Yeşilçam Sinema Tarihi’ndeki yeri ve önemi (Av Zamanı)

Terk edilmiş bir halde yer alan bina tüm olumsuzluklara ve kötü haline rağmen bu filmin ana mekanı oluştur. Bu durum Cunda Despot Evi’nin metruk haliyle bile ne kadar ihtişamlı olduğunun kanıtı mahiyetindedir.

Haber

Restorasyon

Metruk ve kullanılamaz bir hale gelen binanın 2015 yılında Kültür Bakanlığı’ndan kiralanmasıyla tarihi simgesel yapıyı özgün dokusuna zarar vermeden, Despot Evi’ni yeni organizasyon şemasıyla otel olarak tasarlandı.

Otelin açılışı

2019’a gelindiğinde restorasyon uygulama işini de tamamlayarak bina, yeni kimliğiyle güncel hayata ve Cunda Adası’na yeniden kazandırılmış oldu.

Haber

Adres:

Mithatpaşa Mahallesi, Mektep Sokak No: 2/2

Cunda Despot Evi / Cunda Adası Ayvalık/Balıkesir

Tel : 0(266) 327-1900

Haber

Mehtap Güzey Özcan İletişim adresleri:

Instagram: @mehtapguzeyozcan

Twitter: @MehtapGuzey

E-mail: [email protected]

Yazarın Diğer Yazıları