Instagram'a YouTube benzeri bir özellik geldi

Instagram uygulamasında canlı yayın yaparken artık moderatör belirlenebilecek. Peki moderatörün yetkileri ne olacak?

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Magazin Mahallesi - Mehmet Şahincileroğlu

YouTube ve Twitch’te alışık olduğumuz canlı yayın moderatörü özelliği Instagram uygulamasına geldi. Sosyal medya şirketi, yeni özelliği “İçerik üreticilerin Instagram canlı yayınlarına bir mod atayabilecekleri ve onlara belirli yetkiler verebilecekleri Canlı Yayın Moderatörünü kullanıma sunuyoruz” sözleriyle duyurdu.

Günümüzde canlı yayın yapmak için sadece bir sosyal medya hesabına sahip olmak yetiyor. Ancak canlı yayınların bu kadar kolay yapılabilir olması, denetim sorununu da beraberinde getiriyor. Örneğin yayın yüzbinlerce kişiyle dolduğunda tek bir kişinin tüm yorumları kontrol etmesi imkansız. Bu noktada moderatörler devreye girecek.

Instagram canlı yayın moderatörleri ne işe yarar?

İçerik üreticiler, canlı yayın esnasında yorum bölümündeki menü aracılığıyla istedikleri kullanıcıyı moderatör olarak atayabilecekler. En fazla kaç mod belirlenebileceği merak edilirken, Instagram bu konuda herhangi bir şey söylemedi.

Bir canlı yayına moderatör olarak atanan bir kişi, sakıncalı olduğunu düşündüğü yorumları “Report” özelliğiyle bildirebilecek. Buna ek olarak istediği izleyiciyi canlı yayından çıkarabilecek ve yorum yapmasını engelleyebilecek. İlgili kişi, yorum yapmasına izin verilmediği müddetçe canlı yayınlara herhangi bir mesaj yazamayacak.

Instagram'a YouTube benzeri bir özellik geldi

Instagram CEO’su Adam Mosseri, canlı yayın moderatörü özelliğiyle alakalı sosyal medya hesabında açıklama yaptı. Mosseri, “Canlı yayın yapıyorsanız, yorumlarla uğraşmanın çok güç olduğunu biliyorsunuzdur. Yorumları sizin adınıza yönetmesi için birini moderatör olarak atayabileceğiniz Canlı Yayın Moderatörünü kullanıma sunuyoruz” dedi.

Adam Mosseri bir başka tweet'inde Rusya’nın Instagram’a erişim engeli kararına tepki gösterdi. Mosseri, “Pazartesi günü Instagram Rusya’da engellenecek. Bu karar, Rusya’da 80 milyonu birbirinden ve Rusya’daki insanların yaklaşık yüzde 80’i ülkelerinin dışında bir Instagram hesabını takip ettiğinden dünyanın geri kalanından kesecek. Bu yanlıştır.” dedi. (Shift Delete)

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN